Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Łukasz Sosnowski: segregacja odpadów w domu to podstawa [WIDEO]

Łukasz Sosnowski: segregacja odpadów w domu to podstawa [WIDEO]
Dominik Szymański
26.04.2020, o godz. 7:39
czas czytania: około 2 minut
0

Gospodarka o obiegu zamkniętym to rzeczywistość, w której wszystko ma określoną wartość i krąży w zamkniętych cyklach, przy jak najmniejszym marnowaniu zasobów. Chodzi więc o to, aby myśleć o produkcie w całym cyklu życia – zaczynając od jego zaprojektowania, przez pozyskiwanie surowców, produkcję, dystrybucję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania – mówi w rozmowie z Portalem Komunalnym Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Segregacja odpadów jest więc jednym z ważnych elementów tej całości. Jeżeli wszyscy będziemy segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników, zachowają one odpowiednią jakość surowcową. Szkło do zielonego, papier do niebieskiego, tworzywa sztuczne i metale do żółtego, bio do brązowego, a zmieszane do czarnego. Do żółtego pojemnika wyrzucamy także odpady wielomateriałowe, takie jak zużyte kartony do płynnej żywności (np. po mleku i sokach).

Im więcej dobrze posegregowanych odpadów znajdzie się w odpowiednim pojemniku, tym większe osiągniemy poziomy recyklingu. A tym samym więcej cennych surowców wtórnych będzie mogło być wykorzystane w ponownej produkcji w przedsiębiorstwach.

Prześledźmy kartony do płynnej żywności przez kilka różnych etapów cyklu życia. Zwróćmy uwagę, że są lekkie, a dzięki temu konieczność zużycia energii np. do transportu jest minimalizowana. Składają się w ok. 75 proc. z papieru, który jest surowcem w pełni odnawialnym. Przy odpowiedzialnie prowadzonej polityce leśnej zasób tego surowca nigdy się nie wyczerpie, a więc surowce potrzebne do produkcji będą stale dostępne dla gospodarki – mówi Ł. Sosnowski.

Sprawdź, czy na kartonie jest znak FSC®

Certyfikacja FSC® jest systemem certyfikacji gospodarki leśnej na świecie. Potwierdza on, że las jest gospodarowany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a także, że jest opłacalny ekonomicznie. Obecnie ponad 195 mln ha lasów w 84 krajach jest zarządzanych zgodnie z wymogami FSC®.

Lasy są domem dla ponad 80 proc. lądowych gatunków roślin i zwierząt. Problemem natomiast jest tempo wylesiania – każdego roku tracimy ok. 13 mln ha lasów. Są wypalane i karczowane pod pastwiska i uprawy oraz wycinane dla pozyskania surowca drzewnego.

Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty oznaczone logiem FSC®. Dzięki temu możemy być pewni, że nie zostały one wyprodukowane kosztem lasu, zwierząt, roślin, ani ludzi, których byt od nich zależy. I takim przykładem są kartony do płynnej żywności. Ich główny komponent, czyli celuloza, jest surowcem pochodzącym z odpowiedzialnych źródeł, certyfikowanych właśnie przez FSC®.

Fundacja ProKarton przygotowała na tydzień, w którym obchodzimy Dzień Ziemi (22 kwietnia) specjalną ścieżkę dźwiękową, dzięki której możemy przenieść się do lasu z dowolnego miejsca.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ)
css.php
Copyright © 2023