Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

M. Gajda: współpraca z Ukrainą w kwestii oczyszczania wód jest konieczna

M. Gajda: współpraca z Ukrainą w kwestii oczyszczania wód jest konieczna
Gabriela Jelonek
18.10.2017, o godz. 15:20
czas czytania: około 2 minut
0

Współpraca Polski z Ukrainą i Białorusią w kwestii ochrony wód ma być rozwijana. Wszystko po to, aby ograniczyć wpływanie zanieczyszczeń do Morza Bałtyckiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Współpraca polsko-ukraińska w zakresie ochrony wód zaczęła się od oczyszczania Bugu, który jako rzeka graniczna zanieczyszczana jest w różnych miejscach. Podczas panelu dotyczącego dotychczasowych osiągnięć i perspektyw współpracy transgranicznej w dziedzinie gospodarki wodnej na targach Pol-Eko System, Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że włączy stronę ukraińską w działania związane z opracowywaniem nowej strategii oczyszczania Wisły i szkolenia z zakresu ochrony jej dorzecza.
 
– Musimy stale ograniczać wpływanie zanieczyszczeń bieogennych, co na szczęście przez lata skutecznie się udaje dzięki kontroli całego dorzecza Wisły. Współpraca międzynarodowa w kwestii czystości wód z Ukrainą wychodzi o krok do przodu, co pozwoli na przybliżenie naszym sąsiadom procedur Unii Europejskiej – mówił wiceminister środowiska, Mariusz Gajda.
 
Jak tłumaczył, współpraca transgraniczna ma dodatkowy wymiar edukacyjny. Przykład Polski i Wisły, w której dziś dzięki szeregowi działań można się kąpać, ma być dla naszych wschodnich sąsiadów wzorem do naśladowania. Z dotychczasowej współpracy zadowoleni są także Ukraińcy.
 
– Nic tak nie łączy jak wspólny interes i wspólny problem. Dziś ścieki nadal są spuszczane zarówno do Morza Bałtyckiego, jak i do Morza Czarnego. Problem jest poważny, ponieważ jakość życia ludzi w danym kraju czy regionie wyznaczają nie nowe technologie czy sprzęt, a jakość wody. Dlatego konieczna jest współpraca i jej zacieśnianie – mówił Ruslan Hrechanyk, Dyrektor Departamentu Ekologii i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Lwowskiego obwodu administracyjnego.
 
Obie strony zgodnie twierdzą, że jedynym sposobem na skuteczną ochronę wód jest dokładne zlokalizowanie i zdefiniowanie wszystkich problemów tak, aby można było sprawnie działać. Polska na ten cel pozyskała fundusze europejskie, które wykorzystywane będą w najbliższych latach.
 
Więcej na ten temat przeczytaj tutaj.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024