Jak wynika z dokumentów przetargowych, PGE oczekuje zaprojektowania i zbudowania w formule “pod klucz” kompletnego magazynu o mocy do 263 MW i pojemności co najmniej 900 MWh, wykonania prac towarzyszących, testów, integracji magazynu z siecią.
Termin uruchomienia magazynu wyznaczono najpóźniej na 30 czerwca 2026 r. Przetarg ma charakter nieograniczony. Magazyn stanie obok największej w Polsce Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu, także należącej do PGE. Jak ocenił prezes PGE Dariusz Marzec, przetarg to kolejny, bardzo ważny etap w projekcie budowy jednego z największych bateryjnych magazynów energii w Europie.
Potrzeba magazynowania energii
– Już niedługo, biorąc pod uwagę proces transformacji energetycznej, zagospodarowanie nadwyżek energii z OZE będzie jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanie krajowy system elektroenergetyczny. Jako największa firma energetyczna wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i konsekwentnie realizujemy inwestycje w obszarze magazynowania energii – powiedział Marzec, cytowany w komunikacie PGE.
Jak zaznaczyła spółka, magazyn pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz operatora przesyłowego, jak również na bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim. Projekt otrzymał pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej oraz posiada umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego – zaznaczyła PGE.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.
Komentarze (0)