1 / 6

„Skansenova” to warty 13,6 mln zł projekt rewitalizacji małopolskich wsi, dzięki któremu ponad 100 obiektów prezentujących dziedzictwo Małopolski zyska nowy blask.

Projekt  realizowany jest od tegorocznego lata dzięki 9,1 mln zł dofinansowania z UE. Pozostałe 4,5 mln zł pochodzą z funduszy województwa, małopolskich instytucji kultury oraz gmin.

Dzięki programowi zabytkowe budynki zostaną nie tylko zabezpieczone przed nieuchronnym działaniem czasu i sił przyrody, ale powstaną w nich też m.in. nowe wystawy i sale edukacyjne dla dzieci.

– W Małopolsce turyści mogą znaleźć jedno z największych w Polsce skupisk skansenów – znaków rozpoznawczych regionu i świadectwa jego bogatego dziedzictwa kulturowego. Zainteresowanie zwiedzaniem muzeów na wolnym powietrzu jest coraz większe, również wśród zagranicznych turystów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie w nich nie tylko odpowiednich warunków zwiedzania i bezpieczeństwa odwiedzających, ale też interesujących wystaw – mówi Leszek Zegzda odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe.

– “Skansenova” to pierwszy realizowany na tak dużą skalę i tak kompleksowy projekt konserwacji zabytków drewnianych w regionie.

Do tej pory na prace wydano ponad 1,5 mln zł. Rezultaty widać w dziewięciu skansenach objętych projektem.

To dopiero początek – w sumie działania prowadzone będą w aż 104 zabytkowych obiektach, z czego kilkadziesiąt z nich zostanie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zabytkowe budynki będą też lepiej spełniać wymagania rodziców z dziećmi, chociażby poprzez jeszcze bogatszą ofertę zajęć edukacyjnych. Gruntowne zmiany czekają też 10 wystaw stałych, dzięki którym wszyscy odwiedzający będą mogli jeszcze lepiej poznać dziedzictwo regionu.

Czytaj więcej

Skomentuj