Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Marnowanie żywności trwa, a ustawy nadal nie ma

Marnowanie żywności trwa, a ustawy nadal nie ma
08.07.2019, o godz. 14:44
czas czytania: około 2 minut
0

Rocznie w Polsce marnowane jest około 9 mln ton żywności. Tymczasem projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności odwleka się w czasie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Projektowana ustawa zakłada, że niesprzedana żywność z każdego sklepu o powierzchni powyżej 250 m kw. trafi do organizacji pozarządowych. Za nieprzekazanie żywności naliczane będą opłaty – 10 gr za każdy kilogram niesprzedanego jedzenia.

Kto marnuje żywność?

Co prawda sklepy odpowiadają za stosunkowo najmniej żywności w całym łańcuchu, ale, jak mówił Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, to one w największym stopniu odpowiadają za kreowanie postaw konsumentów. To właśnie oni żywności marnują najwięcej.

Projektowana ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności spotkała się ze zrozumieniem po obu stronach politycznej barykady, a już w kwietniu projekt miał być głosowany w Sejmie. Przez kilka ostatnich miesięcy nie zwołano jednak posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju, która miała się mu przyjrzeć.

W rozmowie z “Rzeczpospolitą”, pomysłodawca projektu, senator Mieczysław Augustyn mówił, że przyczyną może być opór Ministerstwa Środowiska mającego zająć się wdrożeniem ustawy, a także opór sieci handlowych. – Przeżywają one obecnie duże trudności, walcząc o rynek z dyskontami, a każde dodatkowe obciążenie może być odbierane przez nie jako niepotrzebny balast. Niektórzy twierdzą, że opór może wynikać też z tego, że nie wszyscy chcą ujawnić skalę marnotrawstwa – mówi.

Czasu coraz mniej

Pomysłodawcy ustawy starają się rozwiać ekonomiczne obawy związane z nowymi rozwiązaniami. – Gdy zsumują ulgi podatkowe, związane z przekazywaniem żywności na cele charytatywne, bilans okaże się zdecydowanie pozytywny – stwierdza Mieczysław Augustyn.

Tymczasem Tesco ogłosiło, że w ciągu dwóch lat skala marnowania żywności w sklepach tej sieci spadła o 41 proc. Carrefour od 2013 r. realizuje program „STOP marnotrawstwu”. W sklepach Kaufland znajdują się strefy, w można znaleźć przecenione produkty.

Wiele wskazuje na to, że projekt trafi w końcu do posłów. Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju ogłosił, że jej posiedzenie ma się odbyć 16 lipca. Potem trafi więc do Sejmu najwcześniej podczas przedostatniego posiedzenia. Ostatnia szansa w tej kadencji nadarzy się we wrześniu.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ)
css.php
Copyright © 2024