Marszałek Senatu: samorządy dystrybuujące węgiel to wyraz kapitulacji rządu

Marszałek Senatu: samorządy dystrybuujące węgiel to wyraz kapitulacji rządu
MŁ/PAP
05.10.2022, o godz. 13:55
czas czytania: około 2 minut
0

- Pomysł, by to samorządy dystrybuowały węgiel wśród mieszkańców to wyraz kapitulacji rządu, to pomysł kuriozalny i próba złapania samorządów w pułapkę, aby odpowiadały za sprzedaż czegoś, czego nie ma - ocenił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Jego zdaniem samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy.

Grodzki był pytany o ocenę tego postulatu Sasina na konferencji przez posiedzeniem Senatu. Marszałek Senatu ocenił na wstępie, że samorządy są “wysuszane” z funduszy po to, aby ludzie przestali lubić lokalne władze. “Są im odcinane kolejne pieniądze, dotacje albo są wypłacane z dużym opóźnieniem” – mówił Grodzki.

“To kuriozalny pomysł”

Zdaniem marszałka Senatu, pomysł przestawiony przez wicepremiera Sasina “jest zdecydowanie kuriozalny”. “To jest próba złapania samorządów w pułapkę po to, żeby odpowiadały za sprzedaż czegoś, czego nie ma. Zadaniem rządu jest to, żeby zapewnić dobrej jakości węgiel, a nie muł dla wszystkich obywateli” – podkreślił Grodzki.

Dodał, że nie sądzi, aby samorządy zgodziły się na rządową propozycję ws. dystrybucji węgla. “Bo ona jest tylko i wyłącznie wyrazem kapitulacji rządu – nie radzimy sobie, więc zrzucimy winę na samorządy, to jest po prostu pułapka na tych, którzy rządzą blisko ludzi” – ocenił marszałek Senatu.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że w najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie węgla. W poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że na pewno na ten sezon węgla nie zabraknie ani w energetyce, ani w ciepłownictwie, ani w gospodarstwach domowych.


Prezes PGE: Węgla zimą nie zabraknie. Rozpoczynamy dystrybucję do klientów instytucjonalnych i samorządów


 

Premier Mateusz Morawiecki polecił w czerwcu ściąganie węgla dwóm spółkom, które się w tym wyspecjalizowały: PGE Paliwa i Weglokoks. Jak mówił w ubiegłym tygodniu szef rządu, PGE Paliwa i Weglokoks “ściągają węgiel z Kolumbii, Indonezji, z innych kierunków i następnie odsiewają ten węgiel, sortują po to, żeby odsiać ten węgiel o większym przekroju po to, żeby on się nadawał do tych pieców, które mogą spalać tylko tego typu węgiel”. Zdaniem opozycji sprowadzony węgiel tylko w niewielkiej części będzie się nadawał do użytku.

W kwietniu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium naszego kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024