Osiem ławek, na których można nie tylko odpocząć, ale także naładować sprzęt elektroniczny i skorzystać z Internetu, wkrótce pojawi się w Gdyni.

Wykorzystując światło słoneczne, ławka umożliwia ładowanie telefonu i innych urządzeń mobilnych. Wszystkie ławki będą wyposażone w oświetlenie LED, dostęp do darmowego Internetu oraz minimum 2 porty USB i 2 stacje do ładowania bezprzewodowego.

Z tyłu ławki zamontowany będzie panel słoneczny, umożliwiający ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum 10 godzin dziennie. Część z nich będzie posiadała zintegrowany moduł stojaków rowerowych.

Pomysł mieszkańców

Na pomysł ustawienia ławek solarnych wpadli mieszkańcy dzielnic Chwarzna-Wiczlina oraz Witomina Leśniczówki i zgłosili go do budżetu obywatelskiego w 2018.

– Cieszy mnie, że powstają pierwsze w Gdyni ławki solarne. To, że są to projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, pokazuje, że ten rodzaj konsultacji społecznych może być nie tylko formą partycypacji, ale również źródłem inspiracji do innowacyjnych rozwiązań – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na Chwarznie-Wiczlinie projekt zgłosiła Monika Koćwin i jest on częścią inwestycji zakładające wymianę oświetlenia przy głównych ulicach dzielnicy na oprawy LED. Z kolei projekt na Witominie Leśniczówce (obecnie dzielnica Witomino) należy do Marka Szymańskiego. W projekcie założono jednocześnie budowę progu zwalniającego, oznakowanie przejścia dla pieszych, remont chodnika i montaż tablicy Tristar.

Międzypokoleniowy mebel

Ławki solarne to prawdziwie międzypokoleniowy mebel miejski. Liczę, że seniorów przyciągnie estetyka i możliwość wypoczynku, a młodych gdynian rozwiązania techniczne tego sprzętu – mówi Marek Szymański. Jego zdaniem budżet obywatelski to świetny pomysł na poprawianie rzeczywistości w najbliższym otoczeniu.

– Próbowałem kilkakrotnie i w końcu w 2018 r. udało się wygrać. W wielu dzielnicach jest spory potencjał do zagospodarowania, więc liczę, że za przykładem zwycięskich projektów w kolejnych latach pojawią się nowe, ciekawe propozycje – podkreśla.

Wkrótce wybór wykonawcy

Na ogłoszone przez zarząd dróg i zieleni postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę wraz montażem inteligentnych ławek solarnych wpłynęło 6 ofert: najtańsza zakłada realizację za 103 520 zł, najdroższa za 136 776 zł. Oferty zostaną ocenione kryterium najniższej ceny. Wykonawca będzie miał na realizację 60 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj