Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Miasta dezynfekują przestrzenie publiczne zgodnie z zaleceniami sanepidu

Miasta dezynfekują przestrzenie publiczne zgodnie z zaleceniami sanepidu
Barbara Krawczyk
03.04.2020, o godz. 10:31
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom dyspozycje na temat odkażania przestrzeni publicznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przystanki autobusowe, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19 to pierwsze elementy przestrzeni publicznej, które mają być odkażane.

Miasta dezynfekują na potęgę

Jednakże w Polsce, podobnie jak w innych krajach, odkażanie przestrzeni publiczne już trwa  w wielu miastach. Katowice, Rybnik, Koszalin, Sopot, Sosnowiec, Stalowa Wola i wiele innych miast walczy w ten sposób z koronawirusem.

Przykładowo w Katowicach dezynfekuje się ławki, przystanki, ale też miejskie szalety. Te ostatnie odkażane są co dwie godziny. Dodatkowo czyści się elementy małej architektury na miejskich placach w centrum oraz w dzielnicach. Tego typu działania przeprowadza się też w Rybniku.

– Epidemia, to dla nas nowa sytuacja, uczymy się nowych zachowań, uczymy się profilaktyki. Chcemy by nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dlatego staramy się zapobiegać na tyle, na ile możemy – wyjaśnia Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych.

– Odkażanie ławek i przystanków robimy płynami, które mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Kupiliśmy środki, które stosują służby drogowe w Hiszpanii, w Polsce póki co, nie ma na ten temat żadnych wskazań, jak należy to robić – dodaje.

Sanepid zaleca odkażanie

Do tej pory nie było jednak klarownych wytycznych. Obecnie Główny Inspektor Sanitarny przekazał wszystkim wojewodom prośbę o przekazanie tego typu danych do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla. Wytyczne dotyczą zalecanych środków używanych do odkażania, zalecanych miejsc i pory odkażania.

­– Jest to techniczny dokument pomocny władzom samorządowym w wyborze odpowiedniego ośrodka do odkażania i jego stężenia. Rekomendowanymi miejscami, które w pierwszej kolejności powinny być odkażane, to przystanki autobusowe, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19 – mówi Jan Bondar, rzecznik GIS-u.

Z kolei od 2 kwietnia w Warszawie trwa ozonowanie ulic.

Wczoraj również w Stalowej Woli ruszyła akcja zabezpieczanie miasta przed koronawirusem. – Miasto Stalowa Wola stara się maksymalnie zabezpieczyć zdrowie, życie naszych mieszkańców, dlatego chciałbym poinformować, że zaczynamy dezynfekcję miasta – podkreśla Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. W tym celu miasto wykorzystało maszynę, która powstała z armatki śniegowej. Prezydent zaapelował do mieszkańców o schodzenie z chodników i usuwanie się z trasy przejazdu i jednocześnie poinformował, że  stosowany w maszynie środek jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i całego środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024