Zachowania polskich klientów w przedświątecznej gorączce zakupów, miasta przyszłości, postanowienia noworoczne – to niektóre tematy podcastów popularnonaukowych, które właśnie zaczął publikować Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w cyklu Naukowe UEspresso.

Pierwszy odcinek cyklu ukazał się 14 grudnia na popularnych platformach streamingowych i ciągu 3 dni uzyskał aż pół tysiąca pełnych odsłuchań – poinformował w poniedziałek rzecznik uczelni Marek Kiczka.

Cykl Naukowe UEspresso jest dostępny jest na platformach streamingowych Spotify oraz Apple Podcast i jest pierwszą inicjatywą tego typu stworzoną przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. To szybka porcja wiedzy, której dostarczają nauczyciele akademiccy uczelni – specjaliści w poszczególnych dziedzinach. Poruszają w przystępny sposób tematy naukowe z tych obszarów życia, które dotyczą każdego.

Świąteczna gorączka zakupów

W roli pierwszego gościa wystąpił prof. Sławomir Smyczek – kierownik Katedry Badań Konsumpcji i jednocześnie prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej katowickiej uczelni. Rozmowa dotyczyła zachowań polskich konsumentów podczas świątecznej gorączki zakupów.

Miasta przyszłości

W drugim odcinku, który zostanie opublikowany 21 grudnia, kierownik Katedry Logistyki Społecznej prof. inż. Jacek Szołtysek opowie o tym, jak jego zdaniem wyglądać mogą miasta przyszłości.

Od nowego roku, począwszy od 4 stycznia, premierowe odcinki publikowane będą planowo co dwa tygodnie o godz. 8:30, także w przerwach wakacyjnych.

W pierwszej kolejności będzie można posłuchać rozmowy o tym, jak wytrwać w postanowieniach i zrealizować swoje – z dr Mileną Gojny-Zbierowską, adiunktem z Katedry Przedsiębiorczości. Będzie to rozmowa o realizacji planów, o tym jak Polacy podchodzą do noworocznych postanowień i co zrobić, aby nie zgasić swojego zapału w działaniu.

W świecie kredytów

18 stycznia zaplanowano rozmowę z dr. inż. Tomaszem Zielińskim z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych. Słuchacze dowiedzą się, jak poruszać się po świecie kredytów gotówkowych czy hipotecznych, ile rzeczywiście one nas kosztują oraz na co należy zwrócić uwagę przy zaciąganiu takich kredytów.

Projekt jest realizowany we współpracy z AS Radiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w studiu radiowym uczelni.

Czytaj więcej

Skomentuj