Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Mieszkańcy Lublina chętnie "łapią deszczówkę"

Mieszkańcy Lublina chętnie
jw
23.12.2021, o godz. 12:52
czas czytania: około 2 minut
0

Kilkadziesiąt zbiorników podziemnych i naziemnych, studni chłonnych i oczek wodnych powstało w ramach pierwszej edycji miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina. Miasto dofinansowało 54 projekty mieszkańców, przyznając dotacje na łączną kwotę 163 tys. zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Projekty małej retencji dla gospodarstw domowych są bardzo ważne w kontekście obserwowanych zmian klimatycznych i radykalizacji pogody. To pierwszy krok w stronę zmiany świadomości społecznej w zakresie możliwości alternatywnego pozyskiwania wody do celów gospodarczych. Dlatego bardzo nas cieszy, że pilotażowa, nie tylko u nas, ale i w całym kraju edycja programu “Złap deszczówkę” spotkała się z dużym zainteresowaniem, a nasi mieszkańcy mogli skorzystać z miejskiego dofinansowania do budowy domowego systemu do zatrzymywania deszczówki. W przyszłym roku będziemy kontynuować realizację programu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zróżnicowane inwestycje

W roku ogłoszenia Programu, czyli w 2020, z możliwości ubiegania się o miejską dotację skorzystało 129 mieszkańców. W ubiegłym roku przyznano pierwszych 21 dotacji na łączną kwotę ponad 76 tys. zł. W 2021 roku Wydział Gospodarki Komunalnej rozpatrzył 95 wniosków, zawarł 45 umów dotacyjnych i rozliczył 33 prawidłowo zrealizowane projekty gospodarstw domowych na łączną kwotę ponad 87 tys. zł. W ramach inwestycji powstało 17 zbiorników podziemnych, 19 naziemnych, 3 studnie chłonne, 1 oczko wodne, a także została wykonana modernizacja istniejącej instalacji podziemnego zbiornika.

Wparcie miasta

Mieszkańcy Lublina mogli liczyć na wsparcie w wysokości 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł na jedną nieruchomość. Wnioski o dofinansowanie do miejskiego programu budowy systemów małej retencji mogły składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina.
Nabór do kolejnej edycji programu planowany jest w pierwszym kwartale 2022 roku. Na dotacje do budowy systemów deszczowych w przyszłorocznym budżecie Miasta Lublin zostało zabezpieczonych 150 tys. zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024