Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich. Nabór rusza 25 stycznia

Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich. Nabór rusza 25 stycznia
cza/PAP
18.01.2023, o godz. 14:53
czas czytania: około 2 minut
0

Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich przewiduje ogłoszony w środę przez ministrów klimatu i rolnictwa program "Energia dla Wsi". Pieniądze na wsparcie źródeł odnawialnych pochodzić będą z NFOŚiGW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazyny. –  Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programu i w jednym wniosku – zaznaczyła.

Szansa na obniżenie kosztów

Miliard złotych będzie pochodził z Funduszu Modernizacyjnego – poinformował Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że program przede wszystkim pozwoli mieszkańcom wsi na obniżenie kosztów produkcji rolnej, ponieważ koszty energii są bardzo duże i niestabilne. Istotna jest więc produkcja energii na własne potrzeby.

Dofinansowanie dla rolników

– Biogazownie mają szczególną rolę jako źródło energii dla obszarów wiejskich – powiedział Kowalczyk. – Oprócz środków finansowych na ich rozwój przygotowywane są również zmiany legislacyjne dot. komplementarnego zaopatrzenia wsi w energię. Będziemy uruchamiali już w marcu nabór wniosków na energię odnawialną dla rolników dotyczących fotowoltaiki, energii wiatrowej z magazynem energii i biogazowni. To będzie program dotacyjny.

Jak przekazał szef MRiRW, program będzie realizowany przez resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Program jeszcze funkcjonuje, bo to jest okres przejściowy.

Rozwój spółdzielni energetycznych

Według Kowalczyka energia odnawialna dla rolnictwa, dla obszarów wiejskich jest bardzo ważnym elementem. – Szczególnie kiedy mówimy o kryzysie energetycznym, niestabilnych cenach, znaczącym wzroście kosztów produkcji rolnej. Stąd finasowanie zarówno energetyki odnawialnej w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej, ale i rozwój biogazowni – mówił minister rolnictwa.

– To na obszarach wiejskich niezwykle istotne, bo energia odnawialna w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej jest jednak mniej stabilnym źródłem niż energia z biogazu. Stąd tutaj szczególna rola biogazowni – podkreślił minister. Kowalczyk dodał, że oprócz środków finansowych przygotowywane są również zmiany legislacyjne dotyczące rozwoju biogazowni rolniczych. Zmiany mają dotyczyć też komplementarnego zaopatrzenia w energię obszarów wiejskich poprzez modyfikacje prawa dotyczącego spółdzielni energetycznych. Wicepremier wyraził nadzieję, że dzięki temu nastąpi ich rozwój.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024