– Fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej i ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz sposobem na zapewnienie taniej, zielonej energii dla gospodarstw domowych oraz przemysłu – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. – To wszystko sprawia, że Polska jest jednym z liderów rozwoju fotowoltaiki w Europie.
Technologia magazynowania energii
Wiceminister zaznaczył też, że wraz z dalszym rozwojem fotowoltaiki w Polsce, zarówno tej prosumenckiej, jak i wielkoskalowej, niezbędne jest powszechne wdrożenie technologii magazynowania energii. Pozwoli to na zapewnienie dostaw energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE w momencie gdy jest niska wietrzność i nasłonecznienie. Ponadto, magazyny energii ułatwiają wchłonięcie nadmiaru energii generowanej w źródłach rozproszonych oraz ich lepszą integrację z siecią elektroenergetyczną.
Priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie warunków, aby energia ze słońca była dostępna możliwie jak najszerzej. W tym celu w resorcie:
- Podejmuje się działania ograniczające bariery administracyjne w realizacji inwestycji w fotowoltaikę,
- Wskazuje się na potencjał terenów poprzemysłowych, którym energetyka słoneczna może dać “drugie życie”.
Energetyka słoneczna wzmocni branżę
Rozwój energetyki słonecznej w Polsce pozwoli na stworzenie silnej branży, nowych miejsc pracy i realizacji inwestycji liczonych w miliardach złotych.
Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki ma wspierać rodzimy przemysł poprzez wzmacnianie budowy polskich specjalizacji w zakresie energetyki słonecznej. Nie będzie to możliwe bez współpracy z przedstawicielami sektora – dodał wiceminister.
Jednocześnie zaznaczył, że wykorzystanie potencjału branży współpracującej w ramach porozumienia sektorowego wymaga dostosowania modelu dotychczasowej współpracy do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną.
Komentarze (0)