Miłosz Motyka: fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej

Miłosz Motyka: fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej
E. M.
23.06.2024, o godz. 10:15
czas czytania: około 2 minut
0

Zwiększenie wykorzystania potencjału energetyki słonecznej, jej rola we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Polski oraz działania na rzecz usprawnienia realizacji porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, to główne tematy posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki z 20 czerwca 2024 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Fotowoltaika jest jednym z filarów transformacji energetycznej i ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz sposobem na zapewnienie taniej, zielonej energii dla gospodarstw domowych oraz przemysłu – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. – To wszystko sprawia, że Polska jest jednym z liderów rozwoju fotowoltaiki w Europie.

Technologia magazynowania energii 

Wiceminister zaznaczył też, że wraz z dalszym rozwojem fotowoltaiki w Polsce, zarówno tej prosumenckiej, jak i wielkoskalowej, niezbędne jest powszechne wdrożenie technologii magazynowania energii. Pozwoli to na zapewnienie dostaw energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE w momencie gdy jest niska wietrzność i nasłonecznienie. Ponadto, magazyny energii ułatwiają wchłonięcie nadmiaru energii generowanej w źródłach rozproszonych oraz ich lepszą integrację z siecią elektroenergetyczną.

Priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie warunków, aby energia ze słońca była dostępna możliwie jak najszerzej. W tym celu w resorcie:

  • Podejmuje się działania ograniczające bariery administracyjne w realizacji inwestycji w fotowoltaikę,
  • Wskazuje się na potencjał terenów poprzemysłowych, którym energetyka słoneczna może dać “drugie życie”.

Energetyka słoneczna wzmocni branżę 

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce pozwoli na stworzenie silnej branży, nowych miejsc pracy i realizacji inwestycji liczonych w miliardach złotych.

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki ma wspierać rodzimy przemysł poprzez wzmacnianie budowy polskich specjalizacji w zakresie energetyki słonecznej. Nie będzie to możliwe bez współpracy z przedstawicielami sektora – dodał wiceminister.

Jednocześnie zaznaczył, że wykorzystanie potencjału branży współpracującej w ramach porozumienia sektorowego wymaga dostosowania modelu dotychczasowej współpracy do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024