Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

Min. Przemysłu: nie możemy całkowicie zapomnieć o energii z paliw kopalnych

Min. Przemysłu: nie możemy całkowicie zapomnieć o energii z paliw kopalnych
pap/jw
16.05.2025, o godz. 9:48
czas czytania: około 3 minut
0

Zielona energia jest ważna, ale nie możemy zapomnieć całkowicie o energii ze źródeł kopalnych - zaznaczyła w czwartek na konferencji "Europejski węgiel w okresie transformacji" minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

W wystąpieniu w trakcie popołudniowej części konferencji minister Czarnecka mówiła m.in. o potrzebie odpowiedzialnej transformacji regionów węglowych. Jak podkreśliła, ich transformacja to proces trwający już teraz, ale wciąż z długą perspektywą.

– Nie uciekamy od tego wyzwania. Wiemy jednak, że musi się ono dokonać w sposób odpowiedzialny, aby nie doprowadzić do katastrofalnej sytuacji w regionie. 20-30 lat temu byliśmy świadkami bolesnych doświadczeń – kopalnie zamykano z dnia na dzień, całe obszary zostały pozostawione same sobie. To doprowadziło do głębokiego załamania społecznego i gospodarczego, którego skutki są odczuwalne do dziś – przyznała Czarnecka.

– Nie możemy pozwolić, by ta historia się powtórzyła. Dlatego zrobimy wszystko, by obecna transformacja była sprawiedliwa, dobrze przygotowana i przede wszystkim, by służyła ludziom – dodała.

Zmiany prawa i programy wsparcia

W kontekście transformacji energetycznej, ale też idących z nimi zmian społecznych szefowa MP nawiązała do prac nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która ma regulować znaczną część tego procesu. – Sądzimy, że ta transformacja będzie miała charakter miękki dla wszystkich zaangażowanych – oceniła.

Minister podtrzymała też wcześniejsze zapowiedzi przygotowywania w resorcie specjalnego programu dla przemysłu stalowego w Polsce, który – jak zasygnalizowała – ma m.in. wspierać Jastrzębską Spółkę Węglową pod kątem dalszego funkcjonowania w przemyśle koksowniczym.

W tym kontekście nawiązała do trudności z wdrażaniem europejskiego rozporządzenia metanowego. Jak zaznaczyła, choć niesie ono plusy środowiskowe, są problemy, w tym finansowy: kary przyczynią się do wzrostu kosztów działalności wydobywczej węgla i wytwarzania koksu.

Rozporządzenie wdroży przede wszystkim nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego. – Robię wszystko, co mogę, aby ta ustawa była życzliwa górnikom węglowym. To jest możliwe, bo kraje członkowskie mają możliwość regulowania części kwestii według potrzeb, a Polska ma tu szczególne potrzeby – podkreśliła.

– Mam nadzieję, że ta ustawa nie nałoży na państwa dużych obowiązków. Być może obowiązki będą liczne, ale koszty niekoniecznie: takie są moje oczekiwania – zadeklarowała minister apelując o kontakt z MP, w razie trudności wynikających z rozporządzenia metanowego.

Energia jądrowa

Odnosząc się do trwających procesów związanych z energią jądrową, która stanie się dostępna za jakiś czas, a także pozyskiwania zielonych źródeł energii Marzena Czarnecka podkreśliła, że “zielona energia jest ważna, ale nie możemy zapomnieć całkowicie o energii z paliw kopalnych”. – To nadal istotna część biznesu – stwierdziła minister.

Występujący również na konferencji po południu kierownik działu ds. transformacji przemysłowej w Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej Jürgen Tiedje nawiązał do ogłoszonego 19 marca br. przez KE Planu Działania w zakresie Stali i Metali.

Jak wyjaśniał Tiedje, chodzi o to, że KE musi przemyśleć na nowo, jakie ramy wsparcia mają być sformułowane dla węgla i stali – i w którą stronę KE chce iść naprzód. Wywiódł też, że na tej podstawie muszą powstać propozycje ustawodawcze skierowane do rządów i do Parlamentu Europejskiego. Prace nad tym według sugestii KE powinny trwać do końca br.

– Z tego będą następstwa dla wszystkich, którzy są zainteresowani Funduszem Badawczym Węgla i Stali (RFCS). To jest wstępny moment, żeby rozpocząć szczegółową dyskusję – zasugerował Tiedje, przyznając potrzebę reformy narzędzia RFCS i sygnalizując pod kątem dyskusji nad temat organizację wydarzenia online w czerwcu br.

Konferencję “Europejski węgiel w okresie transformacji: od przemysłowej legendy do najnowocześniejszych badań dla przyszłości” współorganizowały Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych. Gospodarzem była Jastrzębska Spółka Węglowa.

Celem wydarzenia miało być unaocznienie wpływu projektów wspieranych przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali (RFCS) na sprawiedliwą transformację europejskich regionów węglowych i podniesienie świadomości nt. roli RFCS w regionalnej transformacji w kierunku celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2025