Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii

Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii
PAP/dom
23.02.2022, o godz. 16:47
czas czytania: około 2 minut
0

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedział w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Transformacja energetyczna, kojarzy się z dużym obciążeniem, które nam narzuca Unia Europejska i jej polityka klimatyczna. Ostatnio w mediach przewija się dużo sprzecznych opinii na temat stanowiska polskiego rządu, naszych polityk i opinii Komisji Europejskiej. Transformacja energetyczna w wydaniu polskiego rządu to jest sprawiedliwa transformacja – powiedziała w środę na Targach Kielce minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas targów Enex i Ekotech.

Moskwa przypomniała, że Polska osiągnęła cel udziału 15 proc. OZE na koniec 2020 r. ustalony dyrektywą unijną z 2009 r.

– Osiągnęliśmy 16 proc. – wskazała. – Transformujemy się, akceptujemy odnawialne źródła energii, ale tam, gdzie nam to przynosi zysk nie tylko ekologiczny, ale też społeczny, gospodarczy i taki zysk, który widzimy w naszych portfelach. Transformacja energetyczna, ale nie za wszelką cenę.

W tym kontekście odniosła się do polityki energetycznej Niemiec, zakładającej odejście od energii atomowej. Jest to wg niej transformacja energetyczna za wszelką cenę.

– Jeżeli w Niemczech nie będzie wystarczających odnawialnych źródeł energii, rząd niemiecki będzie kupował tę energię ze źródeł europejskich lub w innych państwach. Nasze podejście jest zupełnie inne. Nie chcemy się uzależniać od gazu rosyjskiego od żadnego zewnętrznego źródła, dlatego tak ważna jest transformacja na poziomie regionalnym i lokalnym – dodała.

Podkreślała, że szczególną rolę w tym zakresie odgrywa lokalne planowanie energetyczne.

– Bardzo dziękujemy za akceptacje dla fotowoltaiki, mamy już w Polsce ponad 850 tys. indywidualnych prosumentów. Przypomnijmy, że naszym celem był milion prosumentów do 2030 r. – wskazała.

Zaznaczyła, że udało się to osiągnąć dzięki dużemu zaangażowaniu narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz ogromnej akceptacji społecznej dla tego źródła odnawialnej energii. Wskazywała, że w kolejnej perspektywie unijnej ważnym projektem będzie rozwój doradztwa energetycznego.

– Zależy nam, aby w kolejnych perspektywach wydatkowania środków europejskich rozwinąć program doradztwa. Żebyśmy się czuli bezpiecznie, że to, co instalujemy, jest to dobra technologia, która przynosi korzyści i zyski, i krótko, i długoterminowe. Przed nami ogromna perspektywa środków europejskich i krajowych na transformację. Środków na transformację na lokalnych poziomach nie zabraknie, mamy jeszcze czas, żeby się przygotować do ich dobrego wydatkowania – powiedziała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024