Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk gościem Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk gościem Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON
Bartłomiej Leśniewski
04.10.2022, o godz. 6:56
czas czytania: około 2 minut
0

O problemach i szansach rozwojowych powstających na styku rolnictwa i ochrony środowiska podczas tegorocznego Enviconu mówić będzie minister rolnictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rolnictwo, energia, ochrona środowiska – między innymi te tematy zamierza poruszyć podczas sesji inauguracyjnej Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk nie tylko weźmie udział w sesji inauguracyjnej Kongresu ale przede wszystkim będzie jednym z panelistów podczas panelu dyskusyjnego: “Cele klimatyczno-środowiskowe w nowych realiach – możliwe czy nie?” podczas  Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 18-19 października 2022 w Poznaniu.


Podczas Kongresu ENVICON omawiane będą również między innymi zagadnienia związane z kryzysem energetycznym, problematyka dotycząca zagospodarowania odpadów, oraz kwestie deficytu wody i suszy.

Szczegóły, program i rejestracja na stronie:

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

Zapraszamy!


 

Energia z rolnictwa czyli biogaz

Ministerstwo Rolnictwa wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska powołało kilka zespołów, których zadaniem jest opracowanie przygotowanie zmian prawnych ułatwiających produkcję biogazu rolniczego. Entuzjastą i promotorem pomysłu jest właśnie Henryk Kowalczyk. – Z naszych szacunków wynika, że sektor rolny jest w stanie dostarczyć surowce do produkcji biogazu w ilości odpowiadającej mniej więcej połowie krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny – podkreśla.

Jego zdaniem po to, by skutecznie sięgnąć po te zasoby potrzebne są prawne ułatwienia, system zachęt i pomocy finansowej potrzebnej do budowy odpowiedniej infrastruktury. Minister uważa, że powinny one być podobne do obowiązujących gdy chodzi o wspieranie rozwoju innych Odnawialnych Źródeł Energii.

Nawozy i kompost – związek branży odpadowej i rolnictwa

Branża odpadowa wspomóc może natomiast rolnictwo dostarczając wysokiej jakości nawozów, których cena znacznie wzrosła po rosyjskiej agresji na Ukrainę. W wyniku kompostowania selektywnie zebranych odpadów kuchennych powstaje produkt – kompost lub środek polepszający właściwości gleby. – Trzeba przyznać, że obecnie proces uzyskania zgody na wprowadzenie do obrotu kompostu/środka polepszającego właściwości gleby jest długotrwały, skomplikowany i  wymaga przeprowadzenia wielu badań oraz uzyskania stosownych opinii – zauważa Marcin Paszkiewicz pełnomocnik Zarządu ds. kontroli środowiska spółki EKO DOLINA. Branża oczekuje ułatwień w tym zakresie.

Europejski Zielony Ład

Wśród priorytetów prac swojego resortu Henryk Kowalczyk wymienia także wyzwania związane z adaptacją do polskich warunków polityki Europejskiego Zielonego Ładu. – Będziemy koncentrować się na wdrażaniu WPR i zapobieganiu skutkom kryzysu na rynkach rolnych oraz dyskusji na kształtem projektów mających na celu wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz Pakietu Gotowi na 55% (Fit for 55) dotyczącego osiągnięcia unijnego celu klimatycznego na 2030 r. – zapowiada.

 


Ponad połowa odpadów z “żółtego worka” nie kwalifikuje się do recyklingu [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024