– Ponad połowa odpadów z tzw. żółtego worka nie kwalifikuje się do recyklingu – nie ma na nie zbytu, nie ma technologii zagospodarowania. Jedną z głównych przyczyn jest brak ekoprojektowania. Gdyby te opakowania czy produkty były ekoprojketowane czyli przygotowane tak aby nadawały się do recyklingu wtedy materiał wróciłby do obiegu zamkniętego – mówi Piotr Szewczyk przewodniczący Rady RIPOK oraz Dyrektor ZUOK „Orli Staw”.

Ekoprojektowanie, które ma być elementem rozszerzonej odpowiedzialności producenta może być odpowiedzią na trudności z wielomateriałowymi opakowaniami. Dyrektor ZUOK Orli Staw jest inicjatorem najnowszej inwestycji w Polsce do przetwarzania bioodpadów bazującej na procesie fermentacji. Zagospodarowanie bioodpadów jest ważnym elementem ekonomii, ekologii i gospodarki. Mając pięciofrakcyjny system segregacji odpadów, w których jednym z nich jest bio, koniecznym jest myślenie o sposobie jej zagospodarowania. Przetwarzanie bioodpadów może być drogą do osiągania poziomów recyklingu.

Piotr Szewczyk, będzie jednym z uczestników debaty „NARZĘDZIA DO OSIĄGANIA CELÓW ODPADOWYCH: BAT, ROP I SYSTEM KAUCYJNY” podczas  Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 18-19 października 2022 w Poznaniu.


Podczas Kongresu ENVICON omawiane będą również między innymi zagadnienia związane z kryzysem energetycznym, problematyka dotycząca zagospodarowania odpadów, oraz kwestie deficytu wody i suszy.

Szczegóły, program i rejestracja na stronie:

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

Zapraszamy


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk gościem Kongresu Envicon 2022

Prelegentem i panelistą podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON będzie także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. Jak zauważa Piotr Szewczyk, branża pokłada duże nadzieje we współpracy z Wicepremierem w zakresie zagospodarowania odpadów w rolnictwie.

Minister Kowalczyk nie tylko weźmie udział w sesji inauguracyjnej Kongresu ale przede wszystkim będzie jednym z panelistów podczas panelu dyskusyjnego: “Cele klimatyczno-środowiskowe w nowych realiach – możliwe czy nie?”

Szczegóły, program i rejestracja na to wyjątkowe wydarzenie na stronie: Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON


Kłopoty z decyzjami środowiskowymi i niestabilność prawa – oto rzeczywistość branży odpadowej [ROZMOWA Z EKSPERTEM]


Czym jest łańcuch wartości tworzyw i jakie znaczenie ma dla realizacji celów klimatyczno-środowiskowych? [ROZMOWA Z EKSPERTEM]


 

Gospodarka odpadami w czasach kryzysu – debata ekspercka

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Mieliśmy już ministra środowiska co osiem lat temu nie widział powodu aby segegować odpady domowe, teraz mamy przewodniczącego Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów twierdzacego w osiemnastym roku naszej obecności w Unii Europejskiej, że nadal jest system “róbta co chceta” przez co zbiórka tworzyw i drobnych metali do żółtego worka nie ma dużego sensu… Sorry – ale nadal mamy takich ministrów i przewodniczących od odpadów…

Skomentuj