Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Dwóch zdobywców Nagrody Pracy Organicznej

Dwóch zdobywców Nagrody Pracy Organicznej
19.10.2022, o godz. 0:31
czas czytania: około 4 minut
0

W tym roku, podczas Gali kongrsu ENVICON, Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki przyznano dwóm wyjątkowym się osobowościom. Laureatami tych nobilitujących wyróżnień zostali Aleksander Kozłowski oraz Tomasz Żylicz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki to inicjatywa, której celem jest uhonorowanie osiągnięć osób działających na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz propagujących postawy promujące ochronę środowiska. Kandydatury do tej wyjątkowej inicjatywy mogą zgłaszać osoby indywidualne, instytucje, stowarzyszenia twórcze i zawodowe, izby branżowe, redakcje.

Aleksander Kozłowski

Aleksander Kozłowski, to prezes Zarządu Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Komunalnego (KPWK). W trakcie swojej kariery niemal od zawsze związany był z gospodarką komunalną. W latach 1991 -1997 kierował Przedsiębiorstwem Wodociągowo-Komunalnym w Słubiach. W tym czasie m.in. przyczynił się do wybudowania składowiska odpadów komunalnych w Kunowicach, oczyszczalni ścieków w Słubicach, a także stacji uzdatniania wody w Słubicach.

Następnie w 1997 r. stworzył Celowy Związek Gmin CZG-12, którym kierował do 2007 r. Pionierskie działania związane z gospodarką odpadami, owocujące powstaniem CZG-12, w tamtych czasach stworzyły modelowy samorządowy system gospodarki odpadami – oparty na współdziałaniu piętnastu lubuskich gmin. Między 1997 a 2007 rokiem CZG-12 otrzymało wiele nagród. m.in. „Srebrnej Puszki” od Fundacji RECAL oraz Redakcji „Przeglądu Komunalnego” za najlepiej prowadzoną edukację recyklingową na przykładzie recyklingu aluminiowych puszek po napojach. Co ważne inicjowane przez Kandydata działania edukacji recyklingowej w regionie CZG-12 prowadzone są z powodzeniem do dziś. Nagrodzony pełnił także funkcję prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin.

W latach 2007-2009 Aleksander Kozłowski był prezesem WFOŚiGW w Zielonej Górze, a w 2011 r. objął stanowisko prezesa Zarządu Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Komunalnego, które piastuje do teraz. To w KPWK zrealizował m.in. projekt „Uporządkowania gospodarki ściekowej w aglomeracji Krosno Odrzańskie”, który obejmował zarówno budowę sieci kanalizacji sanitarnej w 5 miejscowościach, modernizacje oczyszczalni ścieków, budowę sieci wodociągowej oraz infrastruktury technicznej dla 10 kolejnych miejscowości, rozbudowa i modernizacja istniejącej hydroforni.

W roku 2017-2018 Aleksander Kozłowski zainicjował i doprowadził do podpisania jednej z pierwszych umów in-house w Polsce i zrewolucjonizował system odbioru odpadów w gminie poprzez wprowadzenie pierwszego w woj. Lubuskim elektronicznego systemu identyfikacji pojemników RFiD.

W latach 2020-2021 Spółka wdrożyła system elektronicznego obiegu dokumentów e-BOK umożliwiając załatwianie swoich spraw klientom poprzez internet. W tym samym okresie wprowadzono także elektroniczny zdalny odczytu wodomierzy w całej Gminie. Dzięki tym trzem projektom Spółka KPWK wspomaga Gminę Krosno Odrzańskie w budowie społeczeństwa informacyjnego – smart city.

Tomasz Żylicz

Tomasz Żylicz jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych (1974 r.) i Wydziału Matematyki (1977 r.) Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1978-1979 odbył dodatkowe studia ekonomiczne i matematyczne na Uniwersytecie Wisconsin w Madison w USA. W 1979 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych z zakresu teorii podejmowania decyzji. Tytuł naukowy profesora otrzymał w roku 2001.

NA Uniwersytecie Warszawskim pracuje od 1974 r., najpierw na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta i profesora. Od 1993 roku był kierownikiem WOEE, od 1996 r. kierownikiem Katedry Mikroekonomii, a od 2005 r. dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1988 i 1989 roku pracował w Instytucie Nauk Behawioralnych na Uniwersytecie Colorado w Boulder, USA (Fulbright Visiting Fellow), a w latach 1992-1993 w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk w Sztokholmie jako profesor wizytujący.

W latach 1989-91 – korzystając z urlopu na UW – pracował w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jako Dyrektor Departamentu Ekonomicznego i był odpowiedzialny m.in. za budżet państwa przeznaczany na ochronę środowiska, jak również za przygotowanie reformy polityki ekologicznej.

W latach 1992-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady EkoFunduszu, a w latach 2008-2010 – przewodniczącego, w latach 1991-1997 był członkiem Rady Zarządzającej The Beijer International Institute of Ecological Economics (The Royal Swedish Academy of Sciences).

Tomasz Żylicz wsławił się prowadzeniem badań naukowych dotyczących efektywności i celowości podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych. Ponadto aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach mających na celu wprowadzanie w życie i praktyczne wykorzystanie wyników naszych badań naukowych i ekspertyz w dziedzinie ekonomii środowiska. Niezmiennie od lat prowadzi też działalność edukacyjną, mającą na celu przekazywanie najbardziej aktualnej wiedzy o ekonomii środowiska i informacji o jej praktycznych aplikacjach.

W swojej karierze zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 1993 r. otrzymał nagrodę „Pew Scholar Award in Conservation and the Environment”. Wykorzystał towarzyszący jej grant na stworzenie Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej na UW, którym kierował w latach 1993-2008.

Przyznano mu również nagrodę MEN za książkę „Costing Nature in a Transition Economy” (2001 r.), Ekoprofit „Jakość dla środowiska” (2001 r.) czy nagrodę MEN za udział w publikacji Transforming the Polish Economy (1995 r.).

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2022
css.php
Copyright © 2024