Zmiany dotyczące systemu kaucyjnego i ROP wpłyną niewątpliwie na zaburzenie względnej równowagi na rynku odpadowym. Branża boryka się także z wieloma innymi trudnościami, m.in. związanymi pozwoleniami zintegrowanymi i z decyzjami środowiskowymi, na które czasem trzeba czekać nawet 3-4 lata. Między innymi o tym rozmawiamy z Krzysztofem Kawczyńskim z Krajowej Izby Gospodarczej.

Brak konkretnych działań w obecnej sytuacji może skutkować ograniczeniem inwestycji (spowodowanych brakiem pozwoleń), działanie przedsiębiorstw na pograniczu legalności czy też konieczność likwidacji przedsiębiorstwa. Krzysztof Kawczyński reprezentując KIG, sugeruje rozwiązania, które miałyby usprawnić działanie systemu, np. poprzez doraźne przedłużenie decyzji środowiskowych, wskazanie czasu w jakim powinna być przyznana decyzja środowiskowa i pozwolenie zintegrowane. Pojawiła się także propozycja wprowadzenia promesy dla inwestorów.

Już w październiku Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej będzie jednym z panelistów w debacie „NARZĘDZIA DO OSIĄGANIA CELÓW ODPADOWYCH: BAT, ROP I SYSTEM KAUCYJNY” podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 18-19 października 2022 w Poznaniu.

 


Podczas Kongresu ENVICON omawiane będą również między innymi zagadnienia związane z kryzysem energetycznym, problematyka dotycząca zagospodarowania odpadów, oraz kwestie deficytu wody i suszy.

Szczegóły, program i rejestracja na stronie:

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

Zapraszamy!


 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Brawo Panie Krzysztofie, ten cyrk musi się skończyć. Jesteśmy jedyna firmą w Polsce, przetwarzającą śmigła z wiatraków i wytwarzająca z uzyskanych recyclatów opatentowane pokrywy do studzienek kanalizacyjnych oraz wpustów ulicznych z kompozytów. Od dwóch lat czekamy na przyjecie Raportu oddziaływania na środowisko w Zakroczymiu koło Nowego dworu. Zakład jest całkowicie wybudowany i świeci pustkami bo Burmistrz Zakroczymia i jemu podwładni pracownicy, “staja na głowach” ,żeby tylko nam tego Raportu nie zaakceptować. To jest wielki skandal bo zainwestowaliśmy ogromne pieniądze , a od roku w halach hula wiatr i obiekt niszczeje, nie mamy już sił walczyć z tą urzędniczą mafią z gminy Zakroczym. W dodatku, nie mamy się do kogo odwołać, bo rada gminy jest głucha na nasze prośby o pomoc .w załatwieniu tej sprawy.

Skomentuj