– Urzędnicy Komisji Europejskiej mogą z łatwością wskazać zaniedbania, jeżeli chodzi o obszary pozbawione sieci wod-kan, ale trzeba zrozumieć specyfikę tej części Europy Wschodniej. Nie sądzę, że od zmiany ustrojowej do roku 2015 można było zrealizować tak wiele inwestycji. Sami w Skarszewach dopiero od 2015 r. rozpoczęliśmy szybko i w miarę skutecznie zmieniać ten stan – z Katarzyną Zmurą, prezes zarządu Gminnych Wodociągów i Kanalizacji w Skarszewach, rozmawia Piotr Urbaniak.
– Cieszę się, że obecnie kobiety odważniej realizują swoje plany i marzenia, umożliwiając tym samym rozwój wielu swoich talentów. Najważniejsze jednak to zachować w tym, co się robi, równowagę. My, kobiety, często musimy w życiu godzić ze sobą wiele ról, dlatego ważne jest, abyśmy decyzje o swoim osobistym rozwoju podejmowały w zgodzie z własną naturą, a nie pod presją otaczającego nas świata – mówi Katarzyna Burda, prezes zarządu MZWiK w Myślenicach.
– Weszłam do spółki, w której większość rzeczy była już stara i zużyta. Trzeba było decydować o kolejności wydawania pieniędzy. Wyzwaniem były też inwestycje, przede wszystkim te z dofinansowaniem zewnętrznym. Te wyzwania są cały czas aktualne – mówi Krystyna Babirecka, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku.
Z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej, o 20 latach funkcjonowania IEO rozmawia Dominik Szymański.
Recykling chemiczny to jeden z rodzajów recyklingu, pozwalający na uzyskiwanie z tworzyw sztucznych czystych związków do produkcji polimerów i dalej kolejnych wyrobów. Z dr inż. Patrycją Marią Jutrzenką Trzebiatowską z Uniwersytetu Gdańskiego, która do tej metody wprowadza kolejną nowość - złożone, trójwymiarowe struktury znane jako MOFy rozmawia Marek Matacz.