O problemach i szansach rozwojowych powstających na styku rolnictwa i ochrony środowiska podczas tegorocznego Enviconu mówić będzie minister rolnictwa.

Rolnictwo, energia, ochrona środowiska – między innymi te tematy zamierza poruszyć podczas sesji inauguracyjnej Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk nie tylko weźmie udział w sesji inauguracyjnej Kongresu ale przede wszystkim będzie jednym z panelistów podczas panelu dyskusyjnego: “Cele klimatyczno-środowiskowe w nowych realiach – możliwe czy nie?” podczas  Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 18-19 października 2022 w Poznaniu.


Podczas Kongresu ENVICON omawiane będą również między innymi zagadnienia związane z kryzysem energetycznym, problematyka dotycząca zagospodarowania odpadów, oraz kwestie deficytu wody i suszy.

Szczegóły, program i rejestracja na stronie:

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

Zapraszamy!


 

Energia z rolnictwa czyli biogaz

Ministerstwo Rolnictwa wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska powołało kilka zespołów, których zadaniem jest opracowanie przygotowanie zmian prawnych ułatwiających produkcję biogazu rolniczego. Entuzjastą i promotorem pomysłu jest właśnie Henryk Kowalczyk. – Z naszych szacunków wynika, że sektor rolny jest w stanie dostarczyć surowce do produkcji biogazu w ilości odpowiadającej mniej więcej połowie krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny – podkreśla.

Jego zdaniem po to, by skutecznie sięgnąć po te zasoby potrzebne są prawne ułatwienia, system zachęt i pomocy finansowej potrzebnej do budowy odpowiedniej infrastruktury. Minister uważa, że powinny one być podobne do obowiązujących gdy chodzi o wspieranie rozwoju innych Odnawialnych Źródeł Energii.

Nawozy i kompost – związek branży odpadowej i rolnictwa

Branża odpadowa wspomóc może natomiast rolnictwo dostarczając wysokiej jakości nawozów, których cena znacznie wzrosła po rosyjskiej agresji na Ukrainę. W wyniku kompostowania selektywnie zebranych odpadów kuchennych powstaje produkt – kompost lub środek polepszający właściwości gleby. – Trzeba przyznać, że obecnie proces uzyskania zgody na wprowadzenie do obrotu kompostu/środka polepszającego właściwości gleby jest długotrwały, skomplikowany i  wymaga przeprowadzenia wielu badań oraz uzyskania stosownych opinii – zauważa Marcin Paszkiewicz pełnomocnik Zarządu ds. kontroli środowiska spółki EKO DOLINA. Branża oczekuje ułatwień w tym zakresie.

Europejski Zielony Ład

Wśród priorytetów prac swojego resortu Henryk Kowalczyk wymienia także wyzwania związane z adaptacją do polskich warunków polityki Europejskiego Zielonego Ładu. – Będziemy koncentrować się na wdrażaniu WPR i zapobieganiu skutkom kryzysu na rynkach rolnych oraz dyskusji na kształtem projektów mających na celu wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz Pakietu Gotowi na 55% (Fit for 55) dotyczącego osiągnięcia unijnego celu klimatycznego na 2030 r. – zapowiada.

 


Ponad połowa odpadów z “żółtego worka” nie kwalifikuje się do recyklingu [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Czytaj więcej

Skomentuj