Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Ministerstwo Energii przeprowadzi drugą edycję konkursu na Pilotażowy Klaster Energii

Ministerstwo Energii przeprowadzi drugą edycję konkursu na Pilotażowy Klaster Energii
sr
15.06.2018, o godz. 10:18
czas czytania: około 2 minut
0

Do połowy lipca będzie można składać zgłoszenia udziału w drugim konkursie na Pilotażowy Klaster Energii – poinformował Piotr Czopek z Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zapowiedział, że wymagane dokumenty będą podobne do tych, które klastry składały w pierwszym konkursie. O Certyfikaty Pilotażowego Klastra Energii walczyło wówczas 116 zgłoszonych pomysłów na klastry, z czego wyłonionych zostało 33. Przypomnijmy, że wśród wyróżnionych 10, miano lidera w konkursie przypadło Klastrowi Energii Zbiornika Czorsztyńskiego. Otrzymał on maksymalną ilość punktów na etapie oceny merytorycznej.

Czopek zaznaczył, że przygotowując się do udziału w konkursie, szczególną uwagę należy zwrócić na definicję klastra energii. Określa ona podmioty, które mogą wchodzić w skład klastra, tj: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze oraz jednostki samorządu terytorialnego. – W pierwszym konkursie na etapie oceny formalnej wniosków pojawiły się podmioty spoza listy podmiotów ujętych w definicji. Uczulam, żeby zwracać na to uwagę podczas składania dokumentacji – podkreślił prelegent podczas wczorajszego IV seminarium “Klastry Energii – Rynek i Technologia” w Warszawie.

Koncepcja klastra energii pojawiła się w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2016 r. Klaster z definicji to pewna platforma współpracy, umożliwiająca równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie – jak mówi ustawa o OZE – pięciu gmin albo jednego powiatu. Kluczowe jest dopasowanie lokalnej produkcji do miejscowego zapotrzebowania na energię, tak żeby niewielkie lokalne źródła uzupełniały się wzajemnie. Jednym z efektów takiego podejścia jest częściowe lokalne bilansowanie systemu energetycznego i to jest wartość dodana działania klastra energii.

Seminarium Klastry Energii – Rynek i Technologia odbyły się już po raz czwarty. Dyskutowano m.in. o potencjale magazynowania energii i elektromobilności w klastrach, a także o roli OSD (operator sieci dystrybucji) oraz o tym, jak najefektywniej zorganizować sieć dystrybucyjną w ramach klastra. Organizatorem wydarzenia jest CBE Polska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023