Z dotychczasowego departamentu elektroenergetyki i ciepłownictwa zostanie wydzielony departament ciepłownictwa – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka. Jak podkreślił, ciepłownictwo będzie odgrywało bardzo ważną rolę w transformacji energetycznej naszego kraju.
– Problematyka ciepła i ogrzewania jest dla nas absolutnie centralna, jeśli chodzi o transformację polskiego systemu energetycznego – powiedział M. Kurtyka. Jak ocenił, obszar ciepłownictwa dotychczas był “jakby trochę zapomniany”. – To jest jakby śpiące aktywo, które dotychczas nie było w należyty sposób wykorzystane.
Przypomniał jednocześnie, że sieci ciepłowniczych o mocy ponad 5 MWt jest w Polsce ok. 400. Jak dodał, myślenie w Ministerstwie Klimatu idzie w kierunku uruchomienia lokalnego wymiaru energetyki. Mają na niego składać się takie elementy, jak geotermia, biogaz, biometan na małą skalę czy obszary samobilansujące się energetycznie.
– Na styku lokalnej sieci ciepłowniczej, systemu transportowego i energetycznego mieści się bardzo wiele synergii – wyjaśniał, zapowiadając jednocześnie zmiany regulacji dotyczące m.in. spółdzielni energetycznych. – Po to właśnie, żeby odblokować lokalny wymiar energii, budować synergie, po to, aby śpiące aktywa móc uruchomić.
Śmieciejro
Komentarz #45357 dodany 2020-03-04 16:39:41
Najpierw niech się samo siebie obudzi .... z oparów absurdu. Właśnie to "ministerstwo bez pomysłu" niszczy polski recykling i konkurencyjność polskiego przemysłu