Reklama

envicon 2023 ad1a

W Elblągu ciepła nie zabraknie. Miasto wyjaśnia

W Elblągu ciepła nie zabraknie. Miasto wyjaśnia
szp
07.02.2020, o godz. 13:09
czas czytania: około 2 minut
0

W Elblągu trwa spór między miastem a dostawcą ciepła, spółką Energa Kogeneracja, która w grudniu wypowiedziała umowę. Przedstawiciele ratusza podkreślają, że – zgodnie z jej zapisami – ciepło do sieci musi popłynąć.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Spór między miastem a dostawcą ciepła do sieci trwa od dłuższego czasu. Zdaniem przedstawicieli spółki, miasto nie chciało przyjmować nowych rozwiązań technologicznych.

– Nie jest prawdą, iż miasto nie przyjmowało rozwiązań proponowanych przez Energa Kogeneracja, a wymieniony w cytacie rzecznika Grupy Energa blok gazowo-parowy został umieszczony w planie zaopatrzenia miasta w ciepło jeszcze w 2015 r. – informuje rzecznik prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak. – Energa niestety nie podjęła się realizacji  tej inwestycji – zaznacza.

Pochodząca z maja 2019 r. aktualizacja planu uwzględnia z kolei inwestycję Energi Kogeneracja w instalację odsiarczania spalin (IOS) oraz kotłownię rezerwowo-szczytową. – Plany Energi, już bez IOS (z uwagi na decyzje Energi w tej sprawie) uwzględnia także kolejna, konsultowana właśnie aktualizacja planu zaopatrzenia Elbląga w ciepło, opublikowana w styczniu 2020 r. – przypomina rzeczniczka.

Rzeczniczka prezydenta dodaje również, że władzom miasta nie przedłożono do propozycji „kotłowni wodno-gazowo-olejowej w sierpniu 2019 r.”, jak wynikało to ze słów rzecznika Energa.

W listopadzie 2019 r. przedstawiciele Energa Kogeneracja w ostatniej chwili odwołali swój udział w nadzwyczajnej sesji rady miejski, podczas której mieli prezentować i omawiać swoją propozycję modelu zaopatrzenia Elbląga w ciepło.

– Dziś zmieniła nam się rzeczywistość. Od dłuższego czasu rozmawiamy z Energą o modelu docelowym. 29 października odbyło się spotykanie, na którym uzgodniliśmy prezentację modelu docelowego jeśli chodzi o EPEC. Dzisiaj o godz. 8.30 dostałem pismo z Energi. Zarząd Energi poinformował, że model nie do końca  jest zaakceptowany. (…) Dzisiaj napisali, że materiał jest warunkowo przyjęty, ale nie zaakceptowany przez szefów Energi – informował w dniu sesji prezydent miasta Witold Wróblewski.

Stwierdzenie zakładające, że jeśli negocjacje zawiodą, w nowym sezonie grzewczym ciepło może nie popłynąć do sieci, Joanna Urbaniak uważa za spekulację i przesyła umowę, której paragraf 17 pkt. 3 umowy brzmi: „wystąpienie lud istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”.

– Wypowiedzenie umowy jest nieskuteczne, a dostawy ciepła nie mogą zostać zatrzymane, z uwagi na zapisy umowy, obligujące strony do jej aktywnej kontynuacji realizacji w momencie wystąpienia ewentualnego sporu – podkreśla.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023