Działania w zakresie adaptacji miast do zmian klimatu to główny temat rozmów podczas międzyresortowego spotkania koordynacyjnego dot. inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast”.

W spotkaniu udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił wówczas: działania w zakresie „odbetonowania” miast są ważne, ponieważ są to tereny szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. – Przez ostatnich kilkadziesiąt lat w miastach powstało wiele nowych nieprzepuszczalnych powierzchni, tj. betonowe place i parkingi, zwarta zabudowa czy wielkopowierzchniowe obiekty usługowe. W odpowiedzi na te zjawiska, w ramach programu Polski Ład wskazano inicjatywę „Koniec z betonem w centrach miast”” – mówił.

Istotna rola zieleni

Wiceminister klimatu i środowiska dodał, że zieleń ma duży wpływ na funkcje społeczne i gospodarcze w miastach. – Wśród licznych zalet można wymienić podniesienie jakości życia, wpływ na zdrowie człowieka, wzrost wartości nieruchomości, czy oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynków – wyliczał.

Wiceminister Zyska zwrócił także uwagę, że celem inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast” jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzaniu drzew, krzewów oraz tworzeniu mikroparków, zielonych ścian i dachów.

Stop betonowaniu

– Zadaniem jakie zostało dzisiaj przed nami postawione to przede wszystkim określenie działań i inicjatyw, które będą realizowane w ramach inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast” – podsumował.

W spotkaniu, które odbyło się 28 stycznia 2022 r., wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektorzy i pracownicy Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Czytaj więcej

Skomentuj