Premier Beata Szydło wraz z ministrem środowiska Janem Szyszko i ministrem infrastruktury uroczyście otworzyli w tym tygodniu zbiornik wodny w Świnnej Porębie. Problem w tym, że, jak twierdzą samorządowcy z okolicznych gmin, inwestycja wcale się jeszcze nie zakończyła.

Uroczystego otwarcia zbiornika, na którym pojawiła się premier Beata Szydło, minister środowiska Jan Szyszko oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, dokonano w środę.

O tym, że w Świnnej Porębie pojawi się delegacja rządowa urzędnicy okolicznych gmin dowiedzieli się tego samego dnia rano.

– Niezmiernie się cieszę, że po ponad 30 latach udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie, tak ważnego i długo wyczekiwanego. Prace nad tą inwestycją rozpoczęto w 1986 r. Niestety, poprzedni rząd PO-PSL nie zapewnił środków na realizację przedsięwzięcia na lata 2016-17 – mówiła w środę premier Beata Szydło.

1 / 4

Samorządowcy z Mucharza, Stryszowa i Zembrzyc – miejscowości przylegających do zbiornika – nie ukrywają zdziwienia. – To hucpa. Przypomina to propagandę sukcesu z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, bo obiektywnie patrząc, największe finansowanie na zbiornik było w latach 2010-15 – powiedział wójt Stryszowa.

Chodzi o to, że, zdaniem urzędników, budowa wcale nie została ukończona. Ich zdaniem konieczne jest jeszcze m.in. zabezpieczenie kilku osuwisk, wybudowanie dróg wokół zbiornika czy oczyszczenie dna z konarów.

Na zarzuty samorządowców odpowiedziało ministerstwo środowiska. – Obiekty budowlane zbiornika wodnego Świnna Poręba zostały ukończone i dopuszczone do użytkowania, o czym świadczą protokoły ich odbioru – zapewnia resort.

MŚ dodaje, że 21 lipca Stryszów, Mucharz i Zembrzyce podpisały umowy na użytkowanie gruntów wokół zbiornika. – Nie byłoby to możliwe, gdyby zbiornik nie był odebrany – tłumaczą przedstawiciele ministerstwa.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wyjaśnia, że, choć faktycznie zbiornik został oddany, to do wykonania pozostało jeszcze kilka prac. RZGW zapewniło, że niezbędne zabezpieczenia i drogi będą zrobione w przeciągu roku.

Zbiornik Świnna Poręba ma zapewniać ochronę przed powodzią doliny Skawy i Górnej Wisły, w tym Krakowa. Poprzez retencję wód Skawy umożliwia on obniżenie kulminacji fali powodziowej w przekroju Krakowa o 40 – 60 cm. Inne funkcje obiektu to m.in.: zasilanie rzeki Soły i Wisły w okresach suszy, rekreacja czy produkcja narybku w ośrodku zarybieniowym.

Czytaj więcej

3 Komentarze

 1. do anty.Trwają prace wykończeniowe, na które rząd Pis przeznaczył uchwałą 46 mln. złotych. Rozumiesz barani cycu? Tylko tyle i aż tyle. Nie ma żadnej polityki długofalowej, zejdź na ziemie. Z choinki urwałeś się? Tym bardziej rząd Po i PSL nie miał żadnej wizji, bo nie miła żadnego programu. Nie pamiętasz słów kłamcy Tuska, że liczy się tu i teraz? No chyba, że mówisz o polityce Po względem karuzeli vatowskich, to rzeczywiście pan Tusk i ekipa ma tu sukcesy i to na wielką skalę.

 2. DOBRA ZMIANA CZYLI DOBRE KŁAMSTWO!!!
  Tylko PiS-dzielcy tak pięknie potrafią sobie przypisywać cudze zasługi.
  Zbiornik powstawał od lat 80-tych zeszłego wieku, była dwa przyspieszenia, w latach 90-tych po wielkiej powodzie i ostatecznie w latach 2010-2015. od 2015 trwają prace wykończeniowe.
  Najwięcej przyłożył się więc rząd PO, a nie jakby chciała “broszka” i jej świta by to zrobiło PIS. Dla przypomnienia, to właśnie za rządów PIS wstrzymano zupełnie finansowanie tej inwestycji!!!

  Największy absurd który chce zaszczepić narodowi PIS to jest krytykanctwo i niwelowanie osiągnięć poprzednich władz. A w demokracji (tylko, że PiS nie chce demokracji) rządy się zmieniają, ale ogólna polityka długofalowa nie – bo jest wypracowana przez większość i ma służyć większości. Przykładem jest budowa zbiorników retencyjnych, które buduje się kilka dobrych lat, a nawet kilkanaście z fazą projektową. W czasie budowy takiego zbiornika rządy się zmienią kilkukrotnie.
  Najgorsze i najbardziej niebezpieczne w polityce i postawie PiS jest to, że krytykują wszystko i uważają, że wszystko co przed 2016 rokiem się wydarzyło było złe. Następne ekipa w ramach rewanżu zrobi tak samo, wszystko co zrobił PiS będzie złe…. i tak wejdziemy w spiralę że każda ekipa będzie zmieniać wszystko, a rezultat będzie taki, że będziemy się cofać w rozwoju, zmieniając co chwilę prawo, ustawy, sady, ..itp.

  Jakby “broszka” miała klasę to powiedziałaby, że staranie wielu ekip zbudowano ten zbiornik, cieszymy się, że udało się go zakończyć i będzie służył …itp. BZE KŁAMSTWA, ZE TO PIS MA NAJWIEKSZY WKŁAD W TĄ BUDOWĘ.

Skomentuj