Resort środowiska zlecił analizę mającą przewidzieć, czy w Polsce sprawdzi się system kaucji za puszki i butelki z tworzyw sztucznych. W Warszawie pojawił się też jeden z pierwszych automatów służących do zbiórki takich opakowań.

Wykonanie ekspertyzy zlecono firmie Deloitte. Ma ona zweryfikować, czy w Polsce przyjmie się system pobierania kaucji za plastikowe butelki i metalowe puszki. Analiza została zlecona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ).

To właśnie od wyników ekspertyzy Deloitte resort środowiska uzależnia ewentualne rozpoczęcie prac legislacyjnych nad takim systemem. Póki co, jak deklarowali przedstawiciele ministerstwa w lipcu, takie działania nie są prowadzone.

Automat na zużyte butelki PET stanął ostatnio przed siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska. Służy on przede wszystkim do celów edukacyjnych, w tym także do informowania na temat spalania paliw odpowiedniej jakości jako elementu walki ze smogiem.

Urządzenie przetestował ostatnio Sławomir Mazurek – wiceminister środowiska odpowiedzialny w resorcie za gospodarkę odpadami. Wyniki testu można obejrzeć poniżej:

System kaucji i automatów służących do zbiórki opakowań po napojach funkcjonuje już na przykład w Niemczech. Wprowadzono go tam w 2003 r. Co prawda nie ograniczyły one sprzedaży napojów w plastikowych butelkach czy aluminiowych puszkach, ale, jak deklaruje niemieckie ministerstwo ochrony środowiska, pozwoliły w znaczącym stopniu ograniczyć zaśmiecanie parków, lasów i innych miejsc publicznych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Oby to rozwiązanie zostało wprowadzone jak najszybciej , może wtedy zmniejszyłby się problem puszek , plastikowych butelek, butelek szklanych zalegających w naszym kraju wszędzie, w lasach, terenach zielonych, w rzekach, przy drogach jak i w miastach.

  2. Mieszkam w Niemczech i powiem szczerze bardzo dobry pomysl. Naprawde nic tylko wprowadzać. Wszysytkie butelki na piwo maja kaucje niezaleznie od pojemnosci 0.33 czy 0.5 czy 1 litrowe kaucja to 0.08€ opcjonalnie 0.15€ za regionalne piwa nawet 1€ kaucji na butelke. Butelki plastikowe praktycznie wszystkie 0.25€ kaucji i tyle samo puszki.
    Jezdzilem w 2013 w PL smieciarka i to co jest w koszach przy blokach np. Puszki i butelki sa w kublach na “zmieszane” a powinny byc w koszu żółtym. Na blokach porażka. Jakby byla kaucja 100% tych odpadów tam nie ma i problem rozwiazany

Skomentuj