1 / 4

Na dachu biurowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu od maja zamieszkały trzy roje pszczół. W tej miejskiej pasiece udało się już pozyskać pierwszych dziewięć kilogramów miodu.

To dużo, bowiem pszczoły muszą odwiedzić aż cztery miliony kwiatów, żeby zebrać nektar do wyprodukowania jednego kilograma miodu.

W realizację pomysłu na miejską pasiekę w MPWiK zaangażowali się sami pracownicy wrocławskich wodociągów. Zespół zaczął pracę przy ulach w maju. Pracownicy zbudowali ramki, na których pszczoły tworzą plastry. W bezpośrednim sąsiedztwie pasieki znajduje się zielony dach. Jego  powierzchnia to ponad 1 ha łąki pełnej miododajnych roślin, wśród których: lawenda, mak polny, facelia, łubin żółty, szałwia lekarska i wiele innych.

– Jako firma odpowiedzialna społecznie działamy na wielu płaszczyznach ukierunkowanych na ochronę i wspieranie środowiska naturalnego. Pszczoły, podobnie jak woda, pełnią kluczową rolę w ekosystemie – podkreślał Witold Ziomek prezes MPWiK Wrocław w trakcie oficjalnego otwarcia pasieki.

Obecność pszczół w mieście jest istotnym zjawiskiem zwiększającym liczbę tych pożytecznych dla okolicznej roślinności owadów.

Czytaj więcej

Skomentuj