MKiDN dostrzega znaczenie zmian klimatycznych

MKiDN dostrzega znaczenie zmian klimatycznych
pap/jw
04.10.2024, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

Instytucje kultury dostosowują swoje działania do wyzwań związanych ze zmianą klimatu. Dbają o środowisko, coraz więcej uwagi poświęcając również ponownemu wykorzystaniu swoich zasobów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformowano w czwartek na stronie resortu, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Marta Cienkowska – wzięła udział w dwóch debatach panelowych “Climate Talks: Wojna a zmiana klimatu” oraz “Kultura i sztuka dla klimatu”, zorganizowanych w ramach największej konferencji klimatycznej w naszej części Europy – PRECOP, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wpływ wojny na środowisko naturalne

Podczas panelu “Climate Talks cz. II: Wojna a zmiana klimatu”, jak wskazał resort, omówiono wpływ działań wojennych na środowisko naturalne na przykładzie Ukrainy. Wskazano na zniszczenia infrastruktury, wycieki substancji toksycznych, pożary, a także wpływ konfliktu na zasoby naturalne i bioróżnorodność. Ważną kwestią były również zależności pomiędzy wojną a emisją gazów cieplarnianych. Rozmówcy dyskutowali też o tym, jak chronić środowisko w strefach konfliktu i przygotować się do jego odbudowy.

– Zagadnienie odbudowy środowiska przyrodniczego po zniszczeniach wojennych należy odnieść przede wszystkim do ośrodków miejskich. Szansą jest wykorzystanie rozwiązań opartych na naturze, stosowanie niskoemisyjnych technologii budowlanych, termomodernizacja czy rozwój źródeł odnawialnych. Eksperckie wsparcie innych państw w obszarze odbudowy miast powinno skupiać się m.in. na pomocy w uniknięciu błędów, a więc nadmiernej ingerencji w środowisko – zwróciła uwagę Marta Cienkowska.

Wpływ kultury na środowisko

Tematyka panelu “Kultura i sztuka dla klimatu” dotyczyła, jak podano, roli artystów zaangażowanych w działania na rzecz środowiska i klimatu. Wskazano na ich motywacje i możliwość wzbudzania emocji, która oddziałuje na odbiorców. Prelegenci starali się również wyjaśnić, co decyduje o tym, że artystyczne dzieło może stać się społecznie użyteczne. Debatowano także o możliwych regulacjach prawnych.

– Rozmawiamy z rządami Francji, Niemiec czy Szwecji – krajów, które mają bogate doświadczenie w tym zakresie. Korzystając z ich wiedzy, możemy wprowadzić najlepsze regulacje dotyczące wpływu kultury na środowisko także w naszym kraju – powiedziała wiceministra kultury.

PRECOP, jak przypomniał resort, to dwudniowe cykliczne wydarzenie organizowane przez Grupę PTWP oraz UN Global Compact Network Poland, które ma na celu analizę ustaleń z zeszłorocznego szczytu klimatycznego (COP 28) oraz omówienie kluczowych, przewidywanych obszarów debaty na nadchodzącej konferencji klimatycznej w Azerbejdżanie. Odbywający się w dniach 11-22 listopada br. COP 29 będzie kolejnym spotkaniem największego światowego forum, aby wypracować wspólną politykę na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Klimat
css.php
Copyright © 2024