Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zwrócił uwagę na platformie X, że za sprawą podpisanej w poniedziałek przez Prezydenta RP ustawy o finansowaniu samorządu “faktem stała się subwencja ekologiczna” dla samorządów.
Ochrona przyrody wreszcie opłacalna
– To aż 1,47 mld zł, które już od przyszłego roku otrzymają gminy, powiaty i województwa, mające na swoim terenie parki narodowe czy rezerwaty przyrody – podkreślił Dorożała.
Wskazał, że subwencja będzie wypłacana co roku już od 2025 r. Dzięki niej samorządy, które oddają część swojego terenu przyrodzie będą miały dodatkowe środki na rozwój. – Opłacać się będzie i to dosłownie! Tworzenie nowych oraz poszerzanie istniejących form ochrony przyrody – stwierdził wiceminister.
Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
W poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W komunikacie kancelarii prezydenta podkreślono, że ustawa wprowadza zasadniczą zmianę w sposobie ustalania dochodów JST z tytułu udziałów w podatkach dochodowych. Dochody te mają być obliczane jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, podczas gdy obecnie dochód samorządów z tytułu udziału w PIT i CIT naliczany jest na podstawie podatku należnego.
“Ustawa wprowadza, zamiast obecnych części subwencji ogólnej, pojęcie potrzeb finansowych JST, które będą podlegać finansowaniu zwiększonymi dochodami z tytułu udziału w PIT i CIT, a w przypadku, gdy będą one niewystarczające – subwencją ogólną z budżetu państwa. Potrzeby finansowe będą elementem kalkulacyjnym do ustalenia subwencji ogólnej z budżetu państwa” – poinformowała kancelaria prezydenta. Wyjaśniła, że na potrzeby finansowe samorządów składają się potrzeby wyrównawcze, oświatowe, rozwojowe, ekologiczne i uzupełniające.
Komentarze (0)