MKiŚ: Duży spadek eksportu drewna do Chin

MKiŚ: Duży spadek eksportu drewna do Chin
pap/jw
23.12.2024, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Najnowsze dane dotyczące eksportu drewna poza obszary Unii Europejskiej pokazują znaczny spadek liczby ton drewna opałowego i surowego, jaki wyjechał z Polski. Dla eksportu do Chin to spadek o 100 tysięcy ton między pierwszym a kończącym się drugim półroczem 2024 r. – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Nasze działania dają konkretne rezultaty! W drugim półroczu 2024 zanotowaliśmy spadek do poziomu 60 proc. eksportu drewna do Chin, względem pierwszego półrocza. Ponad 100 tysięcy ton drewna opałowego i surowego mniej wyjechało z Polski na rynek chiński w porównaniu z pierwszym półroczem 2024. Kontrakty z pierwszego półrocza tego roku są konsekwencją podpisanych przez naszych poprzedników kontraktów pod sam koniec rządów jesienią 2023” – napisała w serwisie X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Redukcja eksportu

W pierwszym półroczu 2024 zgłoszenia celne drewna opałowego i surowego z przeznaczeniem na transport do Chin obejmowały towar o wadze 279 tysięcy ton. W drugim półroczy 2024 ta liczba spadała do 171 tysięcy ton.

Pakiet dla Przemysłu Drzewnego

Działania na rzecz ograniczenia eksportu drewna z polskich lasów były podjęte przez ministerstwo i Lasy Państwowe w związku z ogłoszonym na wiosnę przez Minister Klimatu i Środowiska “Pakietem dla Przemysłu Drzewnego”. Jego elementem są nowe zasady sprzedaży drewna w PGL LP. Ważnym elementem nowych zasad sprzedaży drewna jest m.in. “Proklimatyczna lokalność”. To premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generowanego CO2, w czasie nieracjonalnego transportu. Nowe rozwiązanie zachęca do przerobu drewna w Polsce np. na meble.

Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmiany zasad opracowała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych we współpracy z przedstawicielami nabywców drewna, w tym przemysłu drzewnego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024