Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

MKiŚ: raport o ilości aut elektrycznych samorządy muszą złożyć do końca miesiąca

MKiŚ: raport o ilości aut elektrycznych samorządy muszą złożyć do końca miesiąca
pap/jw
09.01.2025, o godz. 9:18
czas czytania: około 2 minut
0

Do 31 stycznia m.in. samorządy oraz centralne ograny administracji państwowej muszą zaraportować do resortu klimatu o liczbie i udziale procentowym użytkowanych samochodów elektrycznych oraz autobusów zero i niskoemisyjnych – przekazał w środę resort klimatu i środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Chodzi o nowe, uproszczone sprawozdanie, którego obowiązek złożenia wynika z niedawnej nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Sprawozdanie oraz instrukcja wypełnienia dostępne są na: www.gov.pl/web/klimat/sprawozdania.

Kto musi przygotować raport?

“W nowym formularzu zlikwidowano tabelę dotyczącą zadań publicznych. Dodatkowo zamiast z kilku formularzy, sprawozdający (bez rozróżnienia jak dotychczas na gminy, powiaty, województwa, centralne i naczelne organy administracji państwowej) korzystają z jednego dokumentu, podzielonego na dwa arkusze” – wyjaśniono.

Ministerstwo przekazało, że arkusz “Pojazdy samochodowe” wypełniają wszystkie zobowiązane jednostki, tj. naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem gmin i powiatów, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys. Z kolei arkusz “Autobusy” wypełniają wyłącznie gminy o liczbie mieszkańców większej niż 50 tys.

Nowe przepisy

Przypomniano, że zgodnie z nowelą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw (z 21 listopada ub.r.) od 1 stycznia br. znika dla wszystkich samorządów obowiązek wykonywania, zlecania lub powierzania wykonania zadań publicznych z zapewnieniem minimalnego udziału pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym.

Nowe przepisy zakładają ponadto, że samorządy o liczbie mieszkańców od 50 tys. do 100 tys. zobowiązane są do wykorzystywania autobusów zero i niskoemisyjnych do świadczenia komunikacji miejskiej, jednak bez określania minimalnych progów.

Resort dodał, że znika też obowiązek sporządzania analizy kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych w komunikacji miejskiej.

Przypomniano ponadto, że minimalny udział samochodów elektrycznych we flotach obsługujących urzędy jednostek samorządu terytorialnego o liczbie mieszkańców przekraczającej 50 tys. wyniesie 22% (zamiast 30%).

Nowelizacja przewiduje, że od 1 stycznia 2026 r. gminy, w których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys. oraz podmioty, które realizują przewozy pasażerskie komunikacji miejskiej na ich obszarze, zobowiązane będą do kupowania wyłącznie autobusów zeroemisyjnych. Naczelne i centralne organy administracji państwowej będą musiały zapewnić udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów samochodowych na poziomie 22%. Z tych obowiązków wyłączone są pojazdy służące do obsługi resortu obrony narodowej.

MPK w Radomiu kupuje kolejne autobusy elektryczne

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2025