Reklama

envicon 2023 ad1a

Mniej zużytej energii i mniej odpadów. Koronawirus wyludnił Paryż

Mniej zużytej energii i mniej odpadów. Koronawirus wyludnił Paryż
PAP/szp
22.04.2020, o godz. 9:52
czas czytania: około 2 minut
0

Jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę, gdy ogłoszono izolację sanitarną. Masa śmieci wyrzucanych w mieście w czasie epidemii zmniejszyła się o jedną trzecią. Paryż zużywa też o wiele mniej elektryczności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Podobnie jak w innych metropoliach świata, poprawiło się powietrze, bo po Paryżu jeździ mało samochodów.

Po zapowiedzi izolacji sanitarnej w ciągu kilku dni Paryż opuściło około 600 tys. osób – szacuje urząd statystyczny INSEE. Wyjechali cudzoziemcy i przybysze z prowincji – tamtejszy odpowiednik warszawskich „słoików”. Ze stolicy uciekli również rodowici paryżanie, szczególnie z bogatszych dzielnic, osoby, które mają domy na wsi, gdzie, jak się uważa, warunki izolacji są mniej dokuczliwe niż w mieście.

Publiczne przedsiębiorstwo Sytcom zajmujące się zbiórką odpadów podało, że w ciągu kilku dni po wejściu w życie nakazu pozostawania w domach masa wyrzucanych odpadów zmniejszyła się o 23 proc., a po kilku tygodniach – o 30 proc. w porównaniu z normalną sytuacją.

Wyludnienie Paryża oraz zatrzymanie wielkiej części działalności gospodarczej widać również w zużyciu elektryczności o 34 proc. mniejszym niż przed izolacją.

Podobnie jak w innych miastach świata, w Paryżu zamknięte są szkoły, uniwersytety, muzea i kina. Choć nie było żadnych zakazów działalności hotelowej, 90 proc. hoteli regionu paryskiego nie przyjmuje gości. 95 proc. składów metra stoi w zajezdniach. Nie można napić się calvadosu przy bufecie ani spritza w kawiarnianym ogródku, gdyż wszystkie bistra i restauracje są zamknięte.

7 kwietnia w Paryżu i na bliskich przedmieściach 825 tys. osób było na „częściowym bezrobociu” z powodu zamknięcia ich firm. 82 tys. przedsiębiorstw wstrzymało działalność.

Epidemia uderzyła również w podziemną gospodarkę – podawał w zeszłym tygodniu dziennik „Le Monde”. Kradzieże, oszustwa, wyłudzenia i prostytucja niemal wygasły – stwierdzili autorzy artykułu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023