1 / 6

Władze Sosnowca postawiły na projekt, którego ideą jest zastąpienie wyciętych drzew niebanalnymi elementami zieleni miejskiej. Ulice miasta zostały ozdobione donicami z bukszpanem, pelargoniami oraz grabami.

Miasto postawiło na mobilną zieleń – czyli na donice z okrągłymi bukszpanami oraz na pelargonię bluszczolistną. W ten sposób zagospodarowano ul. Małachowskiego, którą pierwotnie porastały jesiony wyniosłe. Donice ustawiono wzdłuż ulic, które funkcjonują zarówno jako deptaki, jak i drogi publiczne, a ponadto stanowią ważne dla miasta miejsca o charakterze handlowo-usługowym.

Decyzja o postawieniu na “przenośną” zieleń podyktowana była przede wszystkim praktycznością takiego rozwiązania. Donice występują w dwóch kolorach – czarnym i czerwonym. Dodatkowo wzdłuż przystanków tramwajowych posadzono zieleń, która kolorem i kształtem nawiązuje do donic z bukszpanami, ale nie jest ona zbyt wysoka, by nie ograniczać widoczności.

Uroda i funkcjonalność

W donicach zlokalizowanych na ul. Modrzejowskiej i Warszawskiej posadzono graby kolumnowe Carpinus betulus ‘Fastigiata’. Drzewa te są nie tylko bardzo wytrzymałe na zanieczyszczenia, ale również stanowią barierę redukującą hałas oraz natężenie pyłu, kurzu i spalin. Rośliny te nie są wymagające i doskonale znoszą cięcia. Docelowo będą przycinane na kształt stożka. Najlepiej wyglądają zaszczepione nisko, tworząc efektowne korony od samej ziemi. Ten gatunek doskonale sprawdza się w roli drzewa alejowego.

To nie koniec zmian w centrum miasta

Zmiany spotkały się z pozytywnymi opiniami mieszkańców, dlatego dodatkowo w tym roku zrewitalizowany zostanie skwer w najbliższym sąsiedztwie remontowanej ul. Małachowskiego.

– Wiadomo już, że starodrzew występujący na niewielkim zieleńcu zostanie poddany cięciom pielęgnacyjnym i praktycznie w całości zachowany. Pomiędzy drzewami zostaną poprowadzone alejki uwzględniające potrzeby komunikacyjne mieszkańców, a więc poprowadzone według wydeptanych śladów, przewiduje się także montaż ławek i koszy parkowych oraz nasadzenia krzewów liściastych i iglastych, gdyż obecnie na tym terenie występują jedynie drzewa – podkreśla Rafał Łysy.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj