W ramach modułu planuje się umożliwić wystawianie odpowiednich dokumentów potwierdzających recykling (np. DPR, EDPR) dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów.
Prace legislacyjne
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
W ramach nowelizacji planuje się wprowadzenie zmiany do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, w zakresie reguły finansującej bazę (art. 251 ust. 3), polegającej na zwiększeniu i zapewnieniu na lata 2025-2034 maksymalnego limitu wydatków ze środków NFOŚiGW na cele związane z BDO, poprzez zwiększenie środków zapisanych na lata 2025-2028 w dotychczasowej ustawie, a także określenie nowych środków na lata 2029-2034.
Ponadto, w celu racjonalnego wykorzystania środków i zapewnienia stałego źródła finansowania BDO ze środków NFOŚiGW, przewiduje się, że wpływy do budżetu państwa (64,35%) z tytułu opłat rejestrowych i rocznych.
O BDO
BDO (czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) jest prowadzona przez Ministra Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przy współudziale Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), przy czym szczegółowy podział zadań między MKiŚ oraz IOŚ-PIB związany z realizacją i bieżącym funkcjonowaniem BDO wynika z zawartego między nimi Porozumienia.
Zgodnie z ww. Porozumieniem za kwestie związane z infrastrukturą techniczną odpowiada MKiŚ, natomiast za rozwój w warstwie aplikacyjnej i technicznej BDO odpowiada IOŚ-PIB. Obydwa te zadania są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze (0)