Rząd przygotował program budowy 22 mostów na 8 rzekach. Powstaną one w 9 województwach – zwłaszcza w miejscach, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów, poinformował we wtorek premier.

– Przygotowaliśmy specjalny program budowy mostów – powiedział Mateusz Morawiecki. W jego ramach mają powstać 22 mosty na ośmiu rzekach – m.in. na Wiśle, na Odrze, na Bugu, na Pilicy, Warcie – w dziewięciu województwach. Zwłaszcza tam, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów.

– My chcemy budować mosty również po to, żeby przede wszystkim łączyć Polskę (…), chcemy tworzyć szanse do rozwoju dla mniejszych ośrodków, dla ośrodków powiatowych – podkreślił premier. – A tutaj mosty są w szczególności potrzebne. Przez poprzednie 25 lat mieliśmy do czynienia z rozwojem niezrównoważonym, gdzie wielkie aglomeracje rozwijały się szybciej.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podał, że koszt zaplanowanych 22 mostów w ramach programu Mosty Plus to 2,3 mld zł. Koszt ich budowy ma w 80 proc. sfinansować państwo, pozostałe środki mają wyłożyć samorządy. Program być zrealizowany do 2025 r.

– Wspólnie w ekspertami rekomendujemy już w tej chwili 20 priorytetowych przepraw mostowych w naszym kraju – powiedział minister.

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

Skomentuj