Reklama

ad1a MAKITA [05.05-06.06.25]

Motyka: nie ma ryzyka zamykania kopalń z powodu rozporządzenia metanowego

Motyka: nie ma ryzyka zamykania kopalń z powodu rozporządzenia metanowego
KP/PAP
04.06.2025, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

– Nie ma zagrożenia zamykaniem polskich kopalń węgla kamiennego z powodu limitów emisji metanu wprowadzanych przez unijne tzw. rozporządzenie metanowe – oświadczył w środę w Sejmie wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b kontrole [09.06-16.06.25]

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister Motyka przypomniał, że korekta, jaka została wprowadzona do rozporządzenia metanowego w trakcie prac w Parlamencie Europejskim zabezpiecza interesy polskiego górnictwa, co przyznawali m.in. przedstawiciele poprzedniego rządu. Motyka podkreślił, że przepisy rozporządzenia nie stanowią problemu dla kopalni Bogdanka. Nie jest ona kopalnią metanową. Natomiast, w jego ocenie, największe wyzwanie stanowi dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nie zmienia to jednak faktu, że rozporządzenie nakłada na kopalnie nowe obowiązki – przede wszystkim wymaga od nich znaczącej redukcji emisji metanu. 

Metan jest silniejszym gazem cieplarnianym od dwutlenku węgla. Jego wpływ na ocieplenie klimatu jest wielokrotnie większy, choć w krótkim okresie – znika z atmosfery dużo szybciej niż CO2.

Opłaty będą reinwestowane

Jak dodał wiceminister, rząd nie ma żadnych analiz, które wskazywałyby, że przepisy rozporządzenia jednoznacznie wpłyną na zamykanie kopalń. – Nie ma ryzyka likwidacji kopalń – stwierdził. Przypomniał, że zgodnie z modyfikacjami z PE, opłaty za przekroczenie limitów emisji metanu przez kopalnie trafią do spółek górniczych i będą reinwestowane celem obniżenia emisji. Jak dodał, głównymi problemami polskich kopalń jest spadek wydajności i to było w przeszłości główną przyczyną ich zamykania.

Rozporządzenie 2024/1787 w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym obowiązuje od sierpnia 2024 r. i wprowadziło przepisy mające zmierzać do redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym w UE.

Polskie przepisy

W Polsce przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do: poszukiwania lub rozpoznawania złóż węglowodorów, wydobywania węglowodorów, podziemnego magazynowania gazu ziemnego, regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, przetwarzania, przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego, wydobycia węgla brunatnego, wydobycia węgla kamiennego (w tym koksującego), zlikwidowanych lub opuszczonych podziemnych kopalń węgla, nieczynnych odwiertów, a także importu ropy, gazu oraz węgla.

Od 2027 r. limit emisji metanu z szybów wentylacyjnych w kopalniach węgla energetycznego wyniesie 5 ton na 1000 ton wydobytego węgla, a od 2031 r. ma być obniżony do 3 ton. Dodatkowo, rozporządzenie zakazuje uwalniania metanu z systemów odmetanowania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FITE 2025 [02.06-24.06.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025