– Korzystamy z nowych możliwości opowiadania ludziom o klimacie, czystym powietrzu i skutkach zdrowotnych trującego nas smogu. Warto docierać do ludzi na wszystkie możliwe sposoby. Interesuje nas efekt końcowy. Im więcej, częściej i głośniej będziemy mówić o ekologii, tym większa szansa na zmianę codziennych nawyków, które mają realny wpływ na to, w jakim środowisku żyjemy – wyjaśnia Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.
Informacje o projekcie znajdują się tutaj. Natomiast cztery audiobooki od NFOŚiGW zostaną darmowo udostępnione w aplikacji mobilnej Audioteki (do pobrania w sklepach AppStore i Google Play). Jedna z przygotowywanych książek w wersji audio to „Uduszeni” Beth Gardiner, wydana nakładem Wydawnictwa Relacja. To zbiór rozwiązań dotyczących smogowego problemu. Znana amerykańska dziennikarka podróżuje po świecie (była również w Polsce), rozmawia z naukowcami i przedstawia historie ludzi walczących o zdrowszą przyszłość.
– Książka w formie drukowanej na przełomie roku trafiła za naszym pośrednictwem do posłów i senatorów, a teraz chcemy ją upowszechnić szerzej, stąd wszyscy zainteresowani będą mogli poznać – jak mówi podtytuł książki – toksyczną prawdę o powietrzu, którym oddychamy – podkreśla szef NFOŚiGW.
Tymczasem można już odsłuchać książkę Jakuba Chełmińskiego pt. „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?” (Wydawnictwo Poznańskie). Poznanie tej pozycji pozwoli odbiorcom zrewidować fakty i mity narosłe wokół smogu. Wydawnictwo odpowiada na takie pytania, jak m.in.: co bardziej truje – diesel czy benzyna, czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej i dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych?
Kolejne audiobookowe pozycje przewidziano w marcu i kwietniu. Każda z książek będzie dostępna bezpłatnie przez trzy miesiące, a po tym czasie wejdzie do płatnego katalogu Audioteki. Ekobibliotekę urozmaicą podcasty na tematy związane z problematyką poruszaną w udostępnianych książkach.
Komentarze (0)