1 / 12

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – zapowiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił, że rząd PiS będzie konsekwentnie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju.

W sobotę rzecznik rządu wziął udział w konferencji prasowej poświęconej zakupowi nowych autobusów przez samorząd powiatu słupskiego.

“Prawo i Sprawiedliwość od początku stawiało na zasadę zrównoważonego rozwoju. Duże wyzwanie, które przed nami stoi, to odtworzenie połączeń autobusowych, wymiana taboru autobusowego, nie tylko w miastach, ale także do tych połączeń regionalnych łączących mniejsze miejscowości, wsie, które byłby zaniedbane przez transformację lat dziewięćdziesiątych i przez następne lata. My ten problem zauważyliśmy i dlatego powstał Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i Rządowy Fundusz Przewozów Autobusowych” – mówił Piotr Müller.

100 mld zł na inwestycje lokalne

Zapowiedział, że w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Dodał, że łącznie w ciągu najbliższych kilku lat zostanie przeznaczonych na inwestycje lokalne 100 mld zł, a w pierwszej fazie ponad 20 mld zł. “W poniedziałek pan premier ogłosi to rozstrzygnięcie i tam państwo zobaczycie, że cały szereg inwestycji dotyczy z jednej strony dróg, ale z drugiej strony zwiększania szans komunikacyjnych” – mówił. Wskazywał też na inne inwestycje, jak wodno-kanalizacyjne czy dotyczące termomodernizacji.

Więcej pieniędzy do mniejszych miast

“Nasz rząd konsekwentnie będzie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju. Ona polega na tym, że więcej środków finansowych niż w latach poprzednich będzie trafiało do mniejszych miast i miejscowości po to, aby wyrównać te szanse, które mają osoby z większych miast” – zapewnił Müller.

Polski Ład

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

 

 


powiązane artykuły:

EkoSfera. Polski ład – w którą stronę zmierzamy?

„Polski Ład” za pieniądze mieszkańców. Samorządy stracą 206 mld zł

Ile stracimy przez „Polski Ład”? Samorządy stworzyły specjalny kalkulator

„Polski Ład” nie dla wszystkich

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj