Śląscy policjanci weszli w środę do Urzędu Miasta w Mysłowicach, by zabezpieczyć dokumentację i nośniki elektroniczne w związku z postępowaniem dotyczącym nieprawidłowości przy likwidacji składowiska niebezpiecznych odpadów w dzielnicy Brzezinka.

Chodzi o realizację wartego 94 mln zł zadania dotyczącego unieszkodliwienia ok. 8 tys. ton chemikaliów.

Informację o prowadzonych działaniach potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara. – Policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą prowadzą czynności w Urzędzie Miasta w Mysłowicach. Zabezpieczają dokumentację i nośniki elektroniczne – powiedziała.

Urzędnicy wprowadzeni w błąd?

Prowadzone działania w tej sprawie potwierdziła też PAP rzeczniczka mysłowickiego magistratu Anna Górny, informując o “kontroli Prokuratury Regionalnej w Katowicach dotyczącej przywozu i wywozu odpadów niebezpiecznych z dzielnicy Brzezinka”. Jak zaznaczyła, postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem zastępcy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach i chodzi w nim o wyjaśnienie, czy urzędnicy z Mysłowic nie zostali wprowadzeni w błąd.

– Aktualnie zachodzi konieczność zabezpieczenia, jako dowodu do sprawy, dokumentacji dotyczącej realizacji przedsięwzięcia związanego z unieszkodliwieniem odpadów niebezpiecznych, nielegalnie zgromadzonych w Mysłowicach przy ul. Brzezińskiej 50. Postępowanie Prokuratury ma na celu zbadanie okoliczności rzutujących na działanie sprawców, polegających na wprowadzeniu urzędników Urzędu Miasta w Mysłowicach, czy też Prezydenta Miasta Mysłowice w błąd – podała Anna Górny w przesłanej informacji.

Oszustwo na szkodę miasta

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach jest prowadzone pod kątem oszustwa na szkodę miasta. Chodzi m.in. o wyjaśnienie, czy firmy, które podjęły się utylizacji odpadów, faktycznie miały możliwości przeprowadzenia tych prac. Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz podał przed kilkoma tygodniami, że jeden z podwykonawców mógł złamać prawo, nie dochowując staranności przy utylizacji odpadów. Jak zapewniał, nie było nieprawidłowości po stronie lokalnych władz.

8 tys. ton odpadów

W dzielnicy Brzezinka porzuconych zostało ok. 8 tys. ton niebezpiecznych odpadów, m.in., rozpuszczalników. Nielegalne składowisko powstało w pobliżu szkół, przeszkoli, ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego i firmy zatrudniającej setki osób. Prace likwidacyjne rozpoczęły się w maju i – jak podaje magistrat – zdecydowana większość odpadów pozostawionych w Brzezince została już usunięta w ramach zawartej umowy w wykonawcą. Pozostała niewielka część zostanie zutylizowana po rozstrzygnięciu kolejnego przetargu – powiedziała w środę Górny PAP.

47 mln zł dofinansowania na unieszkodliwienie składowiska

Na unieszkodliwienie składowiska lokalne władze otrzymały prawie 47 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc z NFOŚ została udzielona w oparciu o art. 26a Ustawy o odpadach – w sytuacji, gdy samorząd nie m możliwości samodzielnie usunąć odpadów, Fundusz może przekazać środki finansowe na ten cel. Prawie 20,5 mln zł pochodzi z pożyczki zaciągniętej przez miasto w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, nieco ponad 14 mln zł to bezzwrotna dotacja z WFOŚ. Wkład miasta to prawie 12,4 mln zł.

W sierpniu lokalne władze zapowiedziały maksymalne ograniczenie wydatków bieżących, aby zapewnić wkład miasta konieczny do realizacji tego zadania. Jak wcześniej informował prezydent Wójtowicz, odpady trafiły do jego miasta w 2018 r. na podstawie zgód wydanych przez poprzednie władze. Mimo zatrzymania osób odpowiedzialnych są przywiezienie niebezpiecznych substancji problem pozostał – mówił prezydent. Jak podkreślał, lokalny samorząd nie był w stanie samodzielnie pokryć kosztów utylizacji, dlatego władze apelowały o wsparcie zewnętrzne.

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj