1 / 23

Tym razem w naszym cyklu przedstawiamy największe atrakcji z Mysłowic. Zapraszamy do oglądania zdjęć!

O tym, że w polskich miastach jest wiele pięknych miejsc, nikogo przekonywać nie trzeba. Te najbardziej interesujące i wyjątkowe przedstawiamy w galerii.

W każdym odcinku prezentowanego na PortalKomunalny.pl cyklu pokażemy jedno miasto wraz z krótkim opisem miejsc uchwyconych na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia fotografii!

Na zdjęciach znajdują się:

Szyb Bończyk. Szyb ten rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczania materiałów i wentylator. W 1984 roku Szyb Bończyk został zlikwidowany i powoli zaczął popadać w ruinę. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikorowie. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe. W 2012 roku pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.

Rynek. Ta część Starego Miasta zabudowana jest XIX-wiecznymi kamieniczkami z zachowanym układem urbanistycznym. Charakterystyczny prostokątny kształt Rynku i cały układ Starego Miasta świadczy o średniowiecznej historii tej części Mysłowic. Projekt zabudowy Rynku i ulicy Grunwaldzkiej w Mysłowicach został wyróżniony dyplomem w ogólnopolskim konkursie Bramy Kraju.

Budynek Urzędu Miasta. Do 1855 roku drewniany ratusz stał na Rynku. Obecny neorenesansowy budynek znajduje się przy ul. Powstańców i powstał w latach sześćdziesiątych XIX wieku według projektu architekta Jackischa z Bytomia.

Poczta. Budynek poczty usytuowany przed dworcem kolejowym w Mysłowicach posiada pięknie eksponowaną fasadę z 1888 roku. Gmach został wzniesiony według projektu Fordmanna. Na jednej z bocznych ścian poczty umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą greckiego Boga Hermesa.

Willa Kuderów. To XIX-wieczny budynek w stylu neoklasycystycznym, jeden z najładniejszych obiektów architektonicznych w Mysłowicach. Nazwisko Kudera na trwale zapisało się w historii miasta, chociażby za przyczyną ks. Jana Kudery, autora „Historii parafii mysłowickiej”, który był również znanym propagatorem turystyki (jego imieniem nazwano żółty szlak turystyczny przebiegający przez Mysłowice).

Przewiązka. Powstała w 1908 roku i stanowi pozostałość po niegdyś prężnie funkcjonującej w Mysłowicach stacji emigracyjnej. Od połowy XIX wieku do czasu wybuchu I wojny światowej przez Mysłowice przetoczyła się fala emigrantów, głównie z terenów Galicji, którzy pragnęli znaleźć swoje szczęście za wielką wodą – w Ameryce. Przewiązka łączyła budynki stacji emigracyjnej z peronem pierwszym mysłowickiego dworca kolejowego.

Promenada. Deptak na Promenadzie to malownicze miejsce, gdzie mysłowiczanie chętnie spędzają czas, spacerując i relaksując się na łonie przyrody. Przy Promenadzie niegdyś znajdowało się Tymczasowe Więzienie Policyjne utworzone i wykorzystywane przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Sąd Rejonowy. Budynek sądu w stylu eklektycznym z 1904 roku umiejscowiony jest przy ulicy Krakowskiej. Gmach łączy style renesansu i gotyku. W 1921 roku w jego wnętrzu mieścił się Polowy Sąd Powstańczy.

Kościół Mariacki. Został wybudowany w XIV wieku. Obecnie posiada wystrój barokowy, lecz przez wiele lat stanowił jedyny murowany obiekt miejski. W środku można podziwiać osiem ołtarzy, barokową ambonę oraz malowidła nad pachami sklepienia. Jeden z ołtarzy przedstawia wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem – obraz ten jest zabytkiem z XV wieku.

Kościół św. Krzyża. Kościół ten uznaje się za najstarszy według tradycji obiektu kultu religijnego w mieście. Choć nie jest znana data budowy pierwotnej wersji kościoła, jego obecny wygląd powstał w XIX wieku. Od 1957 roku kościół uznawany jest za budowlę zabytkową.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ta neogotycka świątynia pochodzi z 1891 roku. Budynek powstał według projektu Pawła Jackischa – z czerwonej cegły i charakterystyczną 70-metrową wieżą z umiejscowionym w niej kurantem.

Kościół ewangelicko-augsburski. Jest to budowla o charakterze sakralnym w stylu neogotyckim pochodząca z 1877 roku. Jej wnętrze stanowią ołtarz z krucyfiksem, witraże, ambona z nadwieszanym baldachimem, kuty żyrandol oraz popiersie Marcina Lutra. Wizerunek Chrystusa wzorowany jest na słynnym posągu duńskiego rzeźbiarza B. Thorraldsena. Ciekawym i dość nietypowym rozwiązaniem na ówczesne czasy jest grzewcza instalacja gazowa z trzema przepięknymi żeliwnymi piecami.

Kapliczka patrona miasta. To symboliczne dla Mysłowic miejsce zostało poświęcone patronowi miasta św. Janowi Chrzcicielowi. Kapliczka nawiązuje do XVIII-wiecznej tradycji fundacji Jarlików. Dzieje tego obiektu sięgają XVIII wieku, choć obecny wygląd prezentuje od 2000 roku, kiedy to został odnowiony. Dziś kapliczka wraz z podświetlaną fontanną z mostkiem stała się ikoną miasta. Szczególnie pięknie prezentuje się wieczorową porą.

 Centralne Muzeum Pożarnictwa. Ten unikalny obiekt muzealny powstał 14 września 1975 roku. Oprócz wystawiennictwa i badań historycznych Muzeum Pożarnictwa pełniło funkcję propagandową, wpisując się w akcję informacyjną propagującą problematykę ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Muzeum otrzymało status Centralnego Muzeum Pożarnictwa w latach 90. ubiegłego wieku.

Muzeum Miasta Mysłowice – Zegar Strefowy z 1877 r. Muzeum gromadzi eksponaty dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Mysłowic od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy. Najcenniejszym eksponatem Muzeum Miasta Mysłowice jest Zegar Strefowy z 1877 r. wyprodukowany w fabryce Gustava Beckera.

Trójkąt Trzech Cesarzy. W XIX wieku w Mysłowicach zbiegały się granice trzech państw zaborczych: Rosji, Austrii i Prus, które zostały ustalone po kongresie wiedeńskim w 1815 roku. Słynny „Trójkąt Trzech Cesarzy” do dnia dzisiejszego stanowi ważne miejsce historyczne dla mysłowiczan i nie tylko. Współcześnie stykają się tam granice dwóch miast: Mysłowic i Sosnowca.

Park Słupna. Centrum rekreacyjno-sportowe Park Słupna jest lokalizacją największych miejskich wydarzeń kulturalnych i sportowych. Znajduje się tu między innymi kąpielisko, które posiada basen, zjeżdżalnię, boiska do siatkówki plażowej i plac zabaw dla dzieci.

Wesoła Fala. To kolejny obiekt rekreacyjny dla mieszkańców i ciekawa alternatywa dla dzieci i młodzieży. Znajduje się tutaj zbiornik wodny, plaża, plac zabaw dla dzieci i boisko do siatkówki plażowej. Przez ośrodek przepływa rzeka Przywra, która zasila zbiornik wodny. Jest to idealne miejsce do prowadzenia obserwacji ptaków na łonie natury. Ośrodek jest węzłem szlaków turystycznych – krzyżują się tam Szlak Wesołej Fali, Szlak im. Mariana Kantora-Mirskiego i Szlak Hołdunowski. Przy ośrodku znajdują się m.in. korty tenisowe, restauracja, klub jeździecki, koło wędkarskie i domki kampingowe do wynajęcia.

Winnica Patria. Założona w 2007 roku wśród pól i lasów w pobliżu zbiornika wody pitnej Dziećkowice. Położona jest w Mysłowicach i Imielinie. Wina wytwarzane są tradycyjnymi metodami winifikacji, bez użycia chemicznych polepszaczy smaku, związków odkwaszających czy syntetycznych aromatów. Wizyta w winnicy jest doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy o winie i uprawie winorośli.

Mural „My” Wilhelma Sasnala – Mysłowice „Miasto dobrze brzmiące”. Pamiątka po Off Festiwalu. Dzieło powstało w 2008 roku w ramach wystawy „Something Must Break” podczas trzeciej edycji Off Festivalu. Przedstawia dwie pierwsze litery nazwy miasta „MY”. Nie brak tutaj symboliki. Litery ułożone są z gałęzi, gdzie pierwsza z nich utworzona jest z połamanych witek, natomiast druga wypuszcza pąki i rosną na niej liście. Mural znajduje się na kamienicy przy ul. Katowickiej 13.

Szpital nr 2. Mysłowicka „dwójka” skończyła 100 lat. Znakomita część tworzącego ją kompleksu ma charakter zabytkowy. W 2016 roku zakończyła się jedna z największych inwestycji w stuletniej historii tego szpitala. Placówka realizowała jednocześnie dwa przedsięwzięcia — wart ponad 4 mln zł projekt podniesienia efektywności energetycznej i zastosowania odnawialnych źródeł energii finansowany prawie w 80 proc. z Mechanizmu Finansowego EOG (przy wkładzie własnym z budżetu miasta) oraz kompleksowy remont wnętrza tzw. budynku interny, który w całości sfinansowało miasto Mysłowice (wartość tych prac to 5,7 mln zł).

Nowa siedziba Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Miasto partycypowało w budowie nowoczesnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Obiekt powstał przy ulicy Mikołowskiej. W głównym budynku nowej komendy znajduje się jednostka ratowniczo-gaśnicza, kompleks garaży, magazynów, warsztat samochodowy oraz pomieszczenia biurowe. Osobnym elementem jest pierwsza w Polsce komora rozgorzeniowa, która pozwoli przeprowadzić ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnątrz budynków.

Zespół Szkół Ogólnokształcących. Już od 95 lat w szkole przy ulicy Mickiewicza w Mysłowicach uczy się młodzież. Z okazji jubileuszu najstarszej szkoły w mieście planowane są huczne uroczystości. Absolwenci nie tylko po latach spotkają się w murach swojego „ogólnika”, ale także wspólnie będą bawić się podczas całonocnego balu. Obchody kolejnych urodzin szkoły zaplanowano na sobotę i niedzielę 6 i 7 października. Dzień wcześniej odbędzie się dzień otwarty szkoły.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj