Na początku przyszłego roku powstać ma strategia dla polskiego ciepłownictwa

Na początku przyszłego roku powstać ma strategia dla polskiego ciepłownictwa
PAP
05.10.2020, o godz. 13:55
czas czytania: około 2 minut
0

W pierwszym kwartale 2021 r. ma zostać przedstawiona strategia transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

M. Kurtyka wyjaśnił podczas prezentacji raportu nt. wyzwań stojących przez systemem ciepłowniczym w Polsce, że obecnie w resorcie tworzony jest zespół, który ma przygotować odpowiednią strategię na ten temat.

Jednym z kluczowych wyzwań jest odejście od węgla w systemie ciepłowniczym. Jak tłumaczył dr Paweł Skowroński z Politechniki Warszawskiej, obecnie węgiel jest wykorzystywany w ponad 50 proc. jeśli chodzi o ciepłownictwo indywidualne oraz w 74 proc. jeśli chodzi o ciepłownictwo miejskie. Podkreślono, że system ciepłowniczy w Polsce ma w przyszłości bardziej skupić się na produkcji energii elektrycznej i w konsekwencji ciepła z niej, a nie samej produkcji ciepła, jak obecnie.

Odnosząc się do raportu M. Kurtyka wskazał, że następuje zmiana paradygmatu jeśli chodzi o rolę sytemu ciepłowniczego.

– Tradycyjnie był on nakierowany na spełnianie potrzeb cieplnych, poprzez to, że było to trochę bardziej ekonomiczne niż palenie w indywidualnych piecach. Przy okazji energia elektryczna powstawała jako produkt uboczny. Teraz mierzymy się z hipotezą, w której jest to odwrócone. System ciepłowniczy zaczyna być bardziej podporządkowany zmienności produkcji i zapotrzebowania na energię elektryczną. To, co było efektem ubocznym, staje się centralnym wyznacznikiem funkcjonowania systemów cieplnych – wskazał minister Kurtyka. – W przyszłości system ciepłowniczy może stać się “ogromnym zbiornikiem”, magazynem energii, który umożliwi produkcję prądu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024