Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Na południu Polski od początku 2020 r. przyłączono 34,6 tys. nowych mikroinstalacji OZE

Na południu Polski od początku 2020 r. przyłączono 34,6 tys. nowych mikroinstalacji OZE
jwo/PAP
03.08.2020, o godz. 8:50
czas czytania: około 2 minut
0

W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej ponad 34,6 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 235 megawatów. To przeszło dwukrotnie więcej niż w całym zeszłym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

“W pierwszym półroczu 2020 przyłączyliśmy więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 r. To świadczy o skali rewolucji energetycznej, którą przeprowadzają Polacy na dachach swoich domów. Widzimy, że nawet pandemia koronawirusa nie spowolniła tempa rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Szacujemy, że do końca roku przyłączymy ok. 70 tys. mikroinstalacji” – poinformował prezes Taurona Wojciech Ignacok.

Prawie wszystkie mikroinstalacje przyłączone w pierwszym półroczu 2020 (za wyjątkiem jednej biogazowni rolniczej) zostały wykonane w technologii fotowoltaicznej. Spółka przyłączyła także 23 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje; była wśród nich jedna elektrownia wodna, pozostałe również były oparte na fotowoltaice. W sumie łączna moc instalacji OZE przyłączonych przez Tauron w pierwszym półroczu br. wyniosła 254 MW.

Dotychczas Tauron przyłączył do sieci energetycznej mikroinstalacje oraz inne odnawialne źródła energii o łącznej mocy blisko 1,5 gigawata. Na terenie działania spółki najwięcej mikroinstalacji jest w woj. śląskim i małopolskim, mniej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Grupa planuje uruchomienie programów inwestycyjnych, zwiększających potencjał do przyłączania kolejnych OZE oraz poprawiających elastyczność sieci dystrybucyjnej.

Instalacja złożona z 15 paneli wystarcza do zaspokojenia potrzeb energetycznych domu jednorodzinnego, czyli wytworzenia 4,5 megawatogodziny energii elektrycznej. Taka ilość prądu pozwala zarówno na codzienne korzystanie z urządzeń AGD, jak i ogrzewanie domu jesienią i wiosną.

Instalacja podłączona jest do sieci energetycznej, z której w każdym momencie można pobrać potrzebną ilość prądu lub oddać jego nadwyżkę – przepływy prądu reguluje dwukierunkowy licznik energii. Nadmiar energii wprowadzonej do sieci można odbierać przez kolejny rok.

Moduły instalacji fotowoltaicznej są zbudowane z cienkich płytek krzemowych, zalaminowanych i zamkniętych w aluminiowej ramie. Wytrzymają burze, gradobicia i temperatury do minus 30 stopni Celsjusza. Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna może pracować nawet 25 lat.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024