Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Na osiedlu Zalesie ma powstać park dendrologiczny

Na osiedlu Zalesie ma powstać park dendrologiczny
Zuzanna Łaba/PAP
21.07.2023, o godz. 13:09
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród botaniczny z parkiem dendrologicznym ma powstać we wschodniej części Rzeszowa, na wzgórzach osiedla Zalesie. Będzie świetnym miejscem wypoczynku i poznawania przyrody – przekonuje prezydent miasta Konrad Fijołek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Na osiedlu Zalesie miasto dysponuje terenem o powierzchni ok. 4 hektarów. W piątek ratusz poinformował, że niebawem, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar. Chodzi o ziemię znajdującą się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych.

– Rzeszowianie, którzy tam mieszkają mówili, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na wzgórzach Zalesia jest bardzo potrzebne. Przed laty istniały takie plany. Teraz powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Zaznaczył, że ogród będzie świetnym miejscem wypoczynku i poznawania przyrody.

Ogród z parkiem dendrologicznym

Ogród będzie składał się z kilku elementów. Pierwszym z nich będzie park dendrologiczny. Urzędnicy rozpoczęli przygotowania do inwestycji. Działki, na których tworzony będzie park to nieużytkowany obszar pokryty zielenią wysoką i średnią, czyli drzewami i krzewami. Niewielką jego powierzchnię stanowią łąki. Jest to idealne miejsce dla parku dendrologicznego, chociażby ze względu na położenie w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych: Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpaty i Kotliny Sandomierskiej.

– Teren ma urozmaiconą rzeźbę, są wzniesienia i obniżenia. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczna rzeźba pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę miasta oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Na terenie planowanego parku występuje też wiele różnorodnych stanowisk przyrodniczych oraz siedlisk. – Znajdują się blisko siebie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co było kolejnym argumentem za utworzeniem na wzgórzach osiedla Zalesie parku dendrologicznego – dodała dyrektor zarządu zieleni.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024