1 / 10

Amerykańska firma Takachar wygrała czwartą edycję antysmogowego konkursu “Smogathon”. Za swój projekt polegający na opracowaniu procesu przekształcania biomasy w biopaliwo otrzymała 15 tys. dolarów. Nagrodę specjalną otrzymała firma Degrum za projekt antysmogowych przystanków autobusowych.

W tym roku organizatorzy konkursu “Smogathon” oceniali 12 rozwiązań z całego świata. Do ścisłego finału, który odbył się wczoraj w Krakowie, zakwalifikowało się sześć zespołów. Najwyżej oceniono amerykańską firmę Takachar, która oprócz zaszczytnego tytułu zwycięzcy, otrzymała czek na 15 tys. dolarów za swój projekt związany z przekształcaniem biomasy w biopaliwo.

Projekt firmy Takachar to nieduże, tanie, przenośne systemy transportu biomasy, które są dołączone do ciągników lub kontenerów wysyłkowych, a następnie przewożone na obszary wiejskie, aby lokalnie zagęścić biomasę do stworzenia czystego paliwa o wysokiej jakości. Firma obiecuje, że ich rozwiązanie pozwoli ubogim rolnikom w krajach rozwijających się osiągnąć znaczne zyski ze sprzedaży nadwyżek biomasy w tej formie.

Na drugim miejscu podium znalazła się firma Indrio Technologies, która otrzymała nagrodę 10 tys. dolarów. Zespół stworzył urządzenie pozwalające na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach, co przekłada się na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń. Chodzi głównie o wyeliminowanie emisji NOx (związków azotu) z procesów spalania, głównego elementu przyczyniającego się do produkcji smogu. Rozwiązanie zostało opracowane w laboratorium gazodynamicznym na Uniwersytecie Stanforda.

Na trzecim miejscu uplasowała się firma Pi Green Tech Solutions. Nagrodzono ją kwotą 5 tys. dolarów za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia. Firma opracowała zastrzeżoną technologię Filterless, która zwalcza szkodliwe zanieczyszczenia, powodowane przez PM 2,5 i PM 10.

Firma Otrivin doceniła projekt firmy Degrum, wręczając specjalne nagrodę wdrożeniową w wysokości 30 tys. zł. Degrum opracowała projekt antysmogowych przystanków autobusowych. Stojąc na zielonym przystanku pasażerowie będą mogli oddychać powietrzem wolnym od smogu i zanieczyszczeń. Zapewni to specjalnie zaprojektowany układ wentylacyjny wyposażony w najwyższej klasy filtry. Konstrukcja przystanku została zaprojektowana z modułowych elementów, dzięki czemu będzie można dostosowywać jej wymiary do warunków przestrzennych. Dach przystanku zostanie pokryty roślinnością, co ograniczy nagrzewanie się wiaty w upalne dni, obniży temperaturę otoczenia oraz zmniejszy ilość wód opadowych, które muszą odprowadzić kanały burzowe. Dodatkowo, aby przełamać betonowy klimat miast jedna ze ścian zostanie pokryta roślinnością.

Smogathon to międzynarodowy konkurs innowacyjno-technologiczny. Nazwa to połączenie dwóch słów – smog i hackathon. Celem konkursu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza przez wsparcie antysmogowych projektów i wynalazków. Wydarzenie odbywa się w Krakowie od 2015 roku. Organizatorzy docierają do pomysłodawców i innowatorów z całego świata.

Czytaj więcej

Skomentuj