Najdłuższy odwiert geotermalny to inwestycja, która ma kosztować ponad 107 mln. zł. Małopolska gmina Szaflary, po wykonaniu niezbędnej dokumentacji i badań geofizycznych, otrzymała całościowe finansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To możliwe, ponieważ geotermia to odnawialne źródło energii przyjazne dla środowiska i klimatu, a sam odwiert ma także charakter badawczy. Pomoże ustalić wielkość podziemnego zbiornika gorących wód tzw. Niecki Podhalańskiej i potencjał jego dalszego wykorzystania.
Skorzysta kilka miejscowości
Z ciepła wód termalnych będą mogli skorzystać mieszkańcy nie tylko Szaflar, ale także Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru, a dzięki sieci MPEC trafi ono również do odbiorców w Nowym Targu. Przedstawiciele gminy Szaflary podpisali już umowy z wykonawcą jednego z najgłębszych odwiertów geotermalnych na świecie, zapewniony jest także nadzór geologiczny i naukowy nad przedsięwzięciem. Na razie wiadomo, że na głębokości ok. 6 kilometrów geolodzy spodziewają się rezerwuaru wody o temperaturze ok. 180 stopni C.
Znane od wieków
Energia geotermalna to naturalne ciepło wnętrza Ziemi, zgromadzone w skałach i wypełniających je płynach. Ludzie od wieków wykorzystywali to zjawisko. Zbiorniki gorącej wody służyły np. do kąpieli leczniczych, a od kilkudziesięciu lat dostarczają także ciepło i energię elektryczną. Energia wytwarzana w instalacjach geotermalnych jest czysta i przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Komentarze (0)