Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Polsce

Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Polsce
26.09.2022, o godz. 14:13
czas czytania: około 2 minut
0

Ukończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok, kiedy to do mieszkańców gmin Szaflary i Nowy Targ popłynie woda podgrzewana czystą energią ziemi. Wszystko dzięki rekordowemu odwiertowi geotermalnemu, głębokiemu na 7 kilometrów. Dotychczas na świecie dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Najdłuższy odwiert geotermalny to inwestycja, która ma kosztować ponad 107 mln. zł. Małopolska gmina Szaflary, po wykonaniu niezbędnej dokumentacji i badań geofizycznych, otrzymała całościowe finansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To możliwe, ponieważ geotermia to odnawialne źródło energii przyjazne dla środowiska i klimatu, a sam odwiert ma także charakter badawczy. Pomoże ustalić wielkość podziemnego zbiornika gorących wód tzw. Niecki Podhalańskiej i potencjał jego dalszego wykorzystania.

 

Skorzysta kilka miejscowości

Z ciepła wód termalnych będą mogli skorzystać mieszkańcy nie tylko Szaflar, ale także Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru, a dzięki sieci MPEC trafi ono również do odbiorców w Nowym Targu. Przedstawiciele gminy Szaflary podpisali już umowy z wykonawcą jednego z najgłębszych odwiertów geotermalnych na świecie, zapewniony jest także nadzór geologiczny i naukowy nad przedsięwzięciem. Na razie wiadomo, że na głębokości ok. 6 kilometrów geolodzy spodziewają się rezerwuaru wody o temperaturze ok. 180 stopni C.

Znane od wieków

Energia geotermalna to naturalne ciepło wnętrza Ziemi, zgromadzone w skałach i wypełniających je płynach. Ludzie od wieków wykorzystywali to zjawisko. Zbiorniki gorącej wody służyły np. do kąpieli leczniczych, a od kilkudziesięciu lat dostarczają także ciepło i energię elektryczną. Energia wytwarzana w instalacjach geotermalnych jest czysta i przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024