W budżecie miasta Krakowa zarezerwowano 5 mln zł na budowę w Parku Lotników Polskich stawu o powierzchni hektara, pawilonu z kawiarnią i plaży dla mieszkańców. Większość prac będzie realizował Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zgodnie z projektem w południowej części parku powstanie staw, a obok niego pawilon o lekkiej konstrukcji, który będzie stanowił miejsce na kawiarnię lub warsztaty. W jego pobliżu będzie można zorganizować kino letnie. Staw powstanie w naturalnym zagłębieniu terenu, gdzie wiele lat temu znajdował się zbiornik wodny. Jego głębokość wyniesie ok. 1,5 m. Wokół stawu będzie też strefa piknikowa z plażą oraz taras z leżakami. Zostanie on przedzielony groblą, będącą naturalną ścieżką pieszo-rowerową. Jedna z części zostanie naturalnie zarybiona, dodatkowo w stawie pojawią się różne gatunki roślin wodnych pełniących funkcje naturalnych filtrów wody.

– Wybraliśmy najlepszą z możliwych lokalizacji na staw, to teren trochę nachylony, gdzie zbiera się woda opadowa. Ale żeby zasilić zbiornik, będziemy wykorzystywać deszczówkę gromadzącą się na dachu znajdującego się obok budynku Tauron Areny. Do tej pory deszczówkę odprowadzano do kanalizacji, a to zwyczajne marnotrawstwo – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. W otoczeniu stawu zbudowana zostanie także pętla dla rolkarzy i nartorolkarzy, zasadzone zostaną również krzewy i drzewa.

Warto podkreślić, że modernizacja Parku Lotników Polskich ciągnie się od 2014 r., kiedy to krakowska dzielnica XIV rozpoczęła wymianę oświetlenia. W zeszłym roku w parku powstała multimedialna fontanna, przypominająca kaskadę. W parku już jest największy w Krakowie pumptrack (rowerowy tor przeszkód) i Smoczy skwer – plac zabaw wykonany z naturalnych materiałów. Park Lotników Polskich powstał w 1966 r. na gruzach fortu Pszorna. Jego powierzchnia wynosi ok. 230 hektarów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj