Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Najwyższe rodzime drzewo w Polsce to jodła pospolita rosnąca w Pieninach

Najwyższe rodzime drzewo w Polsce to jodła pospolita rosnąca w Pieninach
Nauka w Polsce/jw
11.05.2024, o godz. 8:55
czas czytania: około 2 minut
0

Jodła pospolita rosnąca w Pienińskim Parku Narodowym jest najwyższym rodzimym drzewem polskim. Jej wysokość wynosi 55,86 m – wynika z badań opublikowanych przez Katedrę Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Badania, dzięki którym udało się znaleźć najwyższe drzewo rodzime w Polsce, przeprowadził zespół w składzie: dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk.

Najwyższa jodła w Polsce

Jak przekazała Katedra Bioróżnorodności Leśnej UR na swoim profilu w mediach społecznościowych, inspiracją do poszukiwań najwyższych drzew w Pienińskim Parku Narodowym były wcześniejsze dane uzyskane z lidaru lotniczego i analizy przeprowadzone przez Łukasza Wilka.


 

Członkowie zespołu w ramach badań na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew. Wysokość jodły wynosi 55,86 m (pomiar wykonano tachimetrem), a obwód pnia na wysokości pierśnicy 328 cm. Podczas tych samych badań odnaleziono ponad 20 jodeł, które przekroczyły 50 m wysokości.

Szersze opracowanie

Zgodnie z zapowiedziami w najbliższym tomie serii monograficznej “Pieniny-Przyroda i Człowiek” ukaże się publikacja “Pieniński Park Narodowy ostoją najwyższych jodeł w Polsce”, w której znajdzie się więcej szczegółów, również metodycznych dotyczących przeprowadzonych badań.

Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2021 r. najwyższym w ogóle drzewem w Polsce jest daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), mająca ok. 120 lat, której wysokość wynosi 59,40 m. Rośnie ona na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu). Daglezja jest uznawana w Polsce za zadomowiony gatunek obcy.

Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024