Napełnili wodą wyschnięty staw, aby ratować drzewa

Napełnili wodą wyschnięty staw, aby ratować drzewa
09.07.2020, o godz. 13:05
czas czytania: około 2 minut
0

Na terenie Parku Przymorze w Gdańsku zorganizowana została akcja napełniania starego, suchego stawu wodą z pobliskiego zbiornika retencyjnego Orłowska. Akcję przeprowadzono w trosce o ratowanie zabytkowych drzew, które są największym skarbem tego terenu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zabytkowy drzewostan można podziwiać, podążając wytyczoną ścieżką dendrologiczną. W jego skład wchodzą takie gatunki jak: dąb szypułkowaty, dąb czerwony, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna pospolita, daglezja zielona, a także kasztanowce i robinie.

Z uwagi na to, że w wyniku zmian klimatu intensywnie zmienia się charakter opadów – coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi deszczami nawalnymi lub bardzo długimi okresami suszy, co negatywnie wpływa na utrzymanie miejskiej zieleni. Nie są to korzystne okoliczności dla zabytkowego drzewostanu znajdującego się wokół nieistniejącego już stawu w Parku Przymorze w Gdańsku.

Eksperymentalnie przepompowano wodę do nieistniejącego stawu

Ze względu na bliskość infrastruktury odwodnieniowej w okolicy, w ramach współpracy jednostek miejskich ze zbiornika retencyjnego zlokalizowanego na Potoku Oliwskim przepompowano wodę do wyschniętego stawu. Zbiornik Orłowska, z którego pompowana była woda do stawu, zasilany jest Potokiem Oliwskim.

W momencie realizacji akcji (29 czerwca) nie było wiadomo jak długo woda się utrzyma w stawie. Nikt nie wiedział jak zachowa się gleba jednak z uwagi na fakt, że kiedyś woda w miejscy tym była woda założono, że nie wsiąknie ona w ciągu kilkunastu godzin, a utrzyma się kilka tygodni.

Podłoże jak gąbka

Niestety okazało się, że woda po pierwszym napełnieniu utrzymała się krócej niż oczekiwano. Eksperyment ten potwierdził zatem, że problem suszy glebowej jest duży a podłoże przyjmuje wodę jak gąbka. Pewne jest, że ten eksperyment poprawił nawodnienie parku, a w efekcie korzystnie wpłynął na roślinność parkową i stan zdrowotny drzewostanu.

8 lipca podjęto kolejną próbę napełnienia zbiornika. Trwają też prace projektowe w Gdańskie Wody sp. z o.o. nad zwiększeniem pojemności sąsiadującego zbiornika Orłowska, co spowoduje, że nadmiar wód opadowych będzie mógł gromadzić się we wspomnianym suchym stawie i zasilać tereny zielone.

Teren Parku Przymorze jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Jego historia sięga II połowy XVIII wieku. Wtedy to Friedrich Ehler, burmistrz Gdańska i zarazem właściciel posiadłości „Konradshammer”, założył ogród, na terenie którego mieścił się dwór i zespół młynów. Na przełomie XIX i XX wieku Park został przebudowany w stylu barokowym. Jego cechy, szczególnie pozostałości po dawnych układach wodnych w formie zabytkowych fos, zachowały się do dziś. Uzupełniono drzewostan, utworzono żwirowe alejki spacerowe i odtworzono zasypane fosy (zniszczone w 1965 roku podczas budowy osiedla), które zasilały potok (obecnie pozostają suche).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024