Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Naukowcy przekazali niewidomym dotykowe mapy parków i ogrodów

Naukowcy przekazali niewidomym dotykowe mapy parków i ogrodów
Nauka w Polsce/jw
06.06.2024, o godz. 14:20
czas czytania: około 2 minut
0

Pilotażowo opracowane mapy dla osób niewidomych – tyflomapy zabytkowych parków i ogrodów przekazali m.in. Polskiemu Związkowi Niewidomych naukowcy z WAT. Mapy będą służyły turystom odwiedzającym parki, ośrodkom uczącym dzieci niewidome i słabowidzące oraz członkom i podopiecznym Polskiego Związku Niewidomych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Pilotażowe tyflomapy powstały dla Ogrodów tarasowych w Książu, Ogrodu barokowego w Wilanowie, Parku romantycznego w Arkadii, Parku angielskiego w Krasiczynie oraz Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. Dodatkowe informacje prezentowane są tu w formie opisu dźwiękowego (audiodeskrypcji), do którego niewidomy lub słabowidzący użytkownik może uzyskać dostęp poprzez kod QR i NFC oraz opisów w alfabecie Braille’a i w druku powiększonym.

Tyflomapy w parkach

Projekt “Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju został zrealizowany na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w latach 2021-2024. Naukowcy wypracowali i pilotażowo wdrożyli niskobudżetową technologię tyflomap wzbogaconych audiodeskrypcjami, która zwiększa dostępność oferty turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dzięki mapom dotykowym wyposażonym w audiodeskrypcję osoby niewidome i słabowidzące mogą poznawać zawiłości stylu renesansowego, barokowego, angielskiego, romantycznego i japońskiego. Naukowcy projektowali znaki dotykowe i graficzne we współpracy z przyszłymi użytkownikami map – były one testowane przez osoby niewidome i słabowidzące. Testowano również 12 technik druku wypukłego oraz finalne tyflomapy. W skład zespołu badawczego weszli dr inż. Jakub Wabiński, dr hab. inż. Andrzej Araszkiewicz, dr inż. Damian Kiliszek oraz dr Anna Traut-Seliga i dr Emilia Śmiechowska-Petrovskij.

Mapy w użyciu

Komplet 13 tyflomap został przekazany do dyspozycji osób niepełnosprawnych. Otrzymali je m.in. przedstawiciele Parku angielskiego w Krasiczynie, Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu, Pałacu w Wilanowie oraz Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych. W najbliższym czasie mapy trafią także do Zamku w Książu, Parku romantycznego w Arkadii oraz ośmiu ośrodków kształcących dzieci niewidome i słabowidzące w całej Polsce.

W ramach wdrożenia wyników projektu, Wojskowa Akademia Techniczna organizuje 17 czerwca wycieczkę dla dzieci z Ośrodka w Laskach do Parku romantycznego w Arkadii, gdzie prowadzone będą warsztaty z wykorzystaniem tyflomap.

Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024