Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

NFOŚiGW dofinansuje instalacje produkujące pellet

NFOŚiGW dofinansuje instalacje produkujące pellet
jwo/PAP
14.12.2020, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządy i spółki komunalne mogą starać się o dofinansowanie na budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu; do wykorzystania jest 13 mln zł z Funduszy EOG - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W piątek NFOŚiGW zorganizował webinarium skierowane do jednostek samorządów terytorialnych, ich związków oraz spółek komunalnych zainteresowanych naborem do programu „Budowa instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu” w ramach środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trwa nabór wniosków do programu. Jego budżet opiewa na 13 mln zł.

Jak podaje Fundusz w komunikacie, nabór dotyczy projektów realizowanych w ramach obszaru programowego „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”. Dzięki wykorzystaniu lokalnej biomasy rolniczej i leśnej do produkcji pelletu i zastąpieniu nim paliwa węglowego dofinansowane projekty mają poprawiać bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszać ubóstwo energetyczne w gminach. Celem jest też ograniczenie emisji CO2 przy jednoczesnym osiągnięciu jak najwyższego wskaźnika efektywności energetycznej i efektywności kosztowej.

Podczas spotkania potencjalni beneficjenci programu zapoznali się ze szczegółami naboru. Omówiono zagadnienia dotyczące m.in. możliwości ograniczenia niskiej emisji oraz ubóstwa energetycznego poprzez wykorzystanie lokalnej biomasy, rodzajów biomasy z podziałem na biomasę leśną i biomasę agro, norm jakości biopaliw oraz korzyści wynikających ze stosowania biomasy i pelletu.

W spotkaniu uczestniczyli eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także branży pelletu.

NFOŚiGW podaje, że według definicji UE biomasa oznacza podatne na rozkład biologiczne frakcje produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych z nim gałęzi gospodarki. Biomasa jest łatwa do pozyskania i powszechnie dostępna. Jest też odpadem, który ma wtórne zastosowanie, przez co przyczynia się do rozwoju systemu gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla Fundusz.

Wykorzystanie biomasy jest stosowane we wszystkich sektorach energetycznych w Polsce. W sektorze elektroenergetyki ok. 60 proc. energii produkowanej ze źródeł odnawialnych stanowi energia wyprodukowana z biomasy. W sektorze ciepłownictwa i chłodu ok. 95 proc. energii produkowanej ze źródeł odnawialnych stanowi energia cieplna z biomasy. Z kolei w sektorze transportu ok. 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych pochodzi z biomasy. Są to biopaliwa I generacji, w tym bioetanol i biodiesel. Za biomasę uznawany jest także pellet, czyli jeden z rodzajów paliwa służącego do ogrzewania budynków – wskazuje Fundusz.

NFOŚiGW przypomina, że oferuje dofinansowanie m.in. na projekty mające na celu produkcję energii odnawialnej z biomasy, polegające na uruchomieniu produkcji pelletu. Źródło wsparcia tego rodzaju inicjatyw stanowią m.in. Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli bezzwrotna forma finansowej pomocy przyznawana państwom członkowskim UE przez takie kraje jak: Islandia, Norwegia oraz Lichtenstein.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024